W jednym z lokali w Łasinie, w województwie kujawsko-pomorskim, miało dojść do gwałtu. W godzinach popołudniowych Przemysław G. miał wejść do toalety za 15-latkiem i tam go zgwałcić. Już raz miał dokonać takiego czynu, ale go uniewinniono.

 Miejsce, w którym miało dojść do gwałtu, to niewielki bar z szybkimi posiłkami. Wydobywające się wołanie o pomoc z łazienki byłoby zatem słychać w całym lokalu. Czy próbowano więc otworzyć drzwi od łazienki, wezwać  pomoc, czy wyłącznie czekano na policję?

Zadzwoniłam do właścicielki lokalu gastronomicznego, aby powiedziała, czy rzeczywiście – tak jak mówią mieszkańcy miejscowości – pracownicy nie pomogli chłopakowi. Kobieta stanowczo odmówiła rozmowy: – Chyba pani jest chora, że będę o tym rozmawiać. – tyle jedynie usłyszałam od niej.

O postawione zarzuty właścicielce lokalu i obecnej wówczas pracownicy baru, zapytaliśmy prokuratura prowadzącego śledztwo.

– Z braku podstaw, nie przedstawiono zarzutów żadnemu z pracowników lokalu – odpowiedział  Andrzej Kukawski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Potwierdził jednak, że  w toalecie baru na terenie Łasina doszło do zgwałcenia 15-letniego chłopca. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono ślady, następnie przesłuchiwano skrzywdzonego nastolatka oraz świadków zdarzenia.

Podejrzany o dopuszczenie się gwałtu Przemysław G. usłyszał od Prokuratury Rejonowej w Grudziądzu zarzut z Kodeksu Karnego: „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12„.

Jak udało nam się ustalić, 34-letni Przemysław G. był już w przeszłości oskarżony o gwałt. Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu w 2013 roku oskarżyła go o zgwałcenie nastolatka, także na terenie powiatu grudziądzkiego. Najpierw Sąd Rejonowy w Grudziądzu, a następnie Sąd Okręgowy w Toruniu uznały go za niewinnego. Zapytaliśmy Rzecznika prokuratury o karalność mężczyzny, jednak mimo wystąpienia o te informacje, prokurator nie otrzymał jeszcze danych.

Wiemy, że Przemysław G. znajomym opowiadał o swojej alkoholowej przeszłości i o tym, że był na odwyku. Czy do nałogu wrócił, nie wiadomo. Na swoim profilu na Facebooku, ten sporej postury mężczyzna chwalił się zamiłowaniem do motoryzacji. Mieszka w Jankowicach, w okolicach Łasina w powiecie grudziądzkim. Ostatnio pracował w firmie zajmującej się projektowaniem i produkcją elektroniki. W pracy opowiadał, że w domu jest biednie, więc pracował z zaangażowaniem.

 – Był bardzo pracowity i pomocny – powiedział nam jeden z jego znajomych. Według niego był normalnym, zwyczajnym człowiekiem. Miał pochodzić z niepełnej rodziny, i z jednym z tych rodziców nadal mieszkał. Czy sytuacja w domu wpłynęła na takie zachowanie? Czy można było uniknąć gwałtu, gdyby Przemysław G. nie został wcześniej uniewinniony? Może 15-latek nie doznałby wówczas przemocy seksualnej i uniknąłby tego dramatu?

– Sprawca został zatrzymany – informuje „Reportera” Andrzej Kukawski. – Sąd Rejonowy w Grudziądzu na wniosek miejscowej prokuratury zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech  miesięcy – dodaje prokurator.

Karina Knorps

Zobacz również: