

Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zaaresztował na trzy miesiące Andrzeja P. Biznesmenowi i byłemu prezesowi klubu piłkarskiego Widzew Łódź prokuratura postawiła 45 zarzutów, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej wielomilionowe pożyczki i kredyty ze SKOK w Wołominie.
„Ponadto zatrzymany usłyszał 19 zarzutów związanych z dostarczaniem poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci zaświadczeń o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów, umów o pracę, druków ZUS RMUA ze spółek bezpośrednio powiązanych z podejrzanym, tj. Plus H2O Drinki Sp. z o.o. (aktualnie +H2O Drinki Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej), Andy Sp. z o.o” – podała PK.
Według prokuratury podejrzany brał udział w ustanawianiu hipotek na nieruchomościach o znacznie zawyżonej wartości na podstawie poświadczających nieprawdę operatów szacunkowych, by zabezpieczyć pożyczki i kredyty uzyskiwane ze SKOK w Wołominie. Doprowadziło to do uzyskania z tego banku co najmniej 19 pożyczek i kredytów o łącznej wartości ponad 45,4 mln złotych.
W zamian za pieniężne korzyści za namową biznesmena i byłego prezesa Widzewa pożyczki i kredyty na swoje dane pozyskiwały osoby z najbliższej rodziny podejrzanego i pracownicy prowadzonych przez niego firm.
„Podejrzanemu ogłoszono również 25 zarzutów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Analiza historii uzyskanych w toku śledztwa rachunków bankowych i bazy systemu SKOK.com pozwoliła na ustalenie, że uprzednio wyłudzone ze SKOK w Wołominie pożyczki i kredyty przekazywane były w dużej części bezpośrednio ze SKOK w Wołominie na rachunki bankowe spółki Plus H2O Drinki Sp. z o.o., a także na rachunki bankowe żony i syna, do których podejrzany miał stosowne pełnomocnictwo. Kwota zarzutów związanych z podejrzeniem popełnienia przez podejrzanego przestępstwa prania brudnych pieniędzy wynosi aktualnie co najmniej 19 553 900 złotych” – przekazała w czwartek PK.
W środę Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. na wniosek Prokuratury Okręgowej w tym mieście zastosował wobec Andrzeja P. tymczasowy areszt na trzy miesiące. Grozi mu nawet do 15 lat więzienia.
„Sprawy dotyczące działającej na terenie Polski w okresie od lutego 2009 roku do października 2014 roku zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych ze SKOK w Wołominie nadzorowane są obecnie w trzech prokuraturach tj. Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku oraz w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie prowadzone są dwa śledztwa” – podała PK.
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Jak informuje PK, głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej był P. P., do 2012 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie, ściśle współpracujący z byłymi członkami zarządu, tj. prezesem i wiceprezesami. Prokuratorzy badają co najmniej 1500 pożyczek i kredytów na łączną kwotę 2 511 339 850 złotych.
„Prokurator Krajowy z uwagi na szczególną wagę i zawiły charakter tych postępowań objął je zwierzchnim nadzorem służbowym, jak również w dniu 12 lipca 2016 roku wydał zarządzenia o powołaniu zespołów prokuratorów do prowadzenia przedmiotowych śledztw w Prokuraturach Okręgowych w Gorzowie Wielkopolskim i Warszawa-Praga w Warszawie” – poinformowała PK.
Zobacz również: