Sąd Rejonowy w Kijowie uchylił decyzję ws. wydania Polsce Gruzina podejrzanego o brutalne zabójstwo 28-latki z Łodzi. Jeżeli postanowienie się uprawomocni, to Mamuka K. może nie odpowiedzieć za zbrodnię.

Pod koniec marca Prokuratura Generalna Ukrainy zdecydowała się wydać Polsce Mamukę K., podejrzanego o zabójstwo Pauliny D. 28-latki z Łodzi szukał swego czasu cały kraj. Od decyzji odwołał się jednak adwokat  Gruzina. Sąd Rejonowy w Kijowie podjął postanowienie o uchyleniu ekstradycji 40-latka – podaje tvn24.pl. Strona polska nie zna jeszcze uzasadnienia, bo trwa tłumaczenie dokumentów.

Ukraińska Prokuratura Generalna zaskarżyła już postanowienie Sądu Rejonowego.

– Jeżeli decyzja zostanie utrzymana, to Mamuka K. będzie mógł wyjść na wolność, bo nie będzie podstaw do przetrzymywania go w areszcie – mówi w rozmowie z portalem jego obrońca. Wtedy Gruzin mógłby uniknąć odpowiedzialności za zbrodnię.

Wniosek o ekstradycję 40-latka został złożony w listopadzie 2018 r. Brat Pauliny D. zarzuca rządowi nieporadność. Twierdzi m.in., że skoro Polska na różne sposoby pomaga Ukrainie, to ma wystarczającą kartę przetargową, by ściągnąć Mamukę K. do kraju. Jak dodaje, to ma być gra na korzyść Gruzina. Dodatkowo sugeruje, że Polacy nie mogą czuć się bezpiecznie we własnym kraju.

Mamuka K. został zatrzymany na początku listopada w Kijowie. 40-latek jest podejrzany o zabójstwo Pauliny D. 28-latka bawiła pod koniec października przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Rano wyszła w towarzystwie kolegi, a godzinę później kamery zarejestrowały jak wchodzi do mieszkania przy ul. Żeromskiego z innym mężczyzną. Niecały tydzień później znaleziono jej ciało ze śladami pobicia i ranami kłutymi.

Źródło: tvn24.pl

Zobacz również: