Rajmund P. został skazany za zabójstwo studentki. Jak ustalono, dusił ją, później zadawał ciosy siekierą i nożem, a w trakcie tych czynów medytował nad ciałem ofiary. Teraz, gdy do końca kary zostało mu osiem lat, prosi prezydenta o ułaskawienie – pisze „Gazeta Wrocławska”. P. uważa, że jak Tomasz Komenda jest ofiarą „błędnej” opinii biegłych. I wyznaje, że w wyborach głosował na Andrzeja Dudę.

Rajmund P. z zawodu jest filozofem i terapeutą. I to jako terapeutę poznała go studentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. P. zamordował ją w maju 2002 roku. Przy zwłokach znaleziono m.in. ikonę Matki Boskiej, religijne symbole i monety. Na ścianie sprawca napisał: „pustka”, „jak kocha, to przeżyje”.

Ze względu na to, że P. zajmował się medytacją, a przy ciele swojej ofiary zostawił różne przedmioty, lokalne media pisały o „rytualnym mordzie”.

Mężczyzna przyznał się do winy. Jak przypomina „Gazeta Wrocławska”, w trakcie procesu największym problemem było ustalenie, czy w chwili przestępstwa Rajmund P. był poczytalny. Potrzebne w tym celu były trzy opinie biegłych.

Ostatecznie sąd uznał go za poczytalnego i skazał na 25 lat więzienia.

Teraz, osiem lat przed końcem odbywania kary, P. napisał do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą u ułaskawienie. Skazany uważa się bowiem za ofiarę „błędnej opinii ekspertów”. Napisał o tym w liście, który przytacza „Gazeta Wrocławska”. Według dziennika, Rajmund P. porównuje się do Tomasza Komendy, który niesłusznie odsiedział 18 lat w więzieniu.

„Jestem winny i czuję się winny” – napisał P.  – „Każdego roku dzień urodzin Doroty i dzień jej śmierci jest dla mnie dniem smutku i bezradności, że nic już nie mogę zmienić, niczego naprawić” – dodał.

Według gazety, skazany ma „bardzo pozytywną opinię z więzienia”, w którym otrzymał dotychczas dwie kary i 109 nagród. Miał uczestniczy także w programach terapeutycznych zastępowania agresji, treningu kontroli złości, miał leczyć się z uzależnienia od alkoholu.

W swoim wniosku do prezydenta Rajmund P. zwraca uwagę na fakt, że w 2013 roku ratował więźnia, który próbował popełnić samobójstwo.

Według gazety, skazany skarży się na sędziów i funkcjonariuszy służby więziennej, którzy w oficjalnych dokumentach mieli „nie dość rzetelnie” opisywać jego udział w zbrodni. Przekonuje, że skazano go na podstawie przepisu kodeksu karnego, który później Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą.

Rajmund P. wyznał także, że głosował na prezydenta Dudę i podziwiał prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „I jego brata Jarosława (genialny socjotechnik)” – brzmi fragment cytowany przez „Gazetę Wrocławską”.

Skazany miał też napisać, że Zbigniew Ziobro nie jest postacią „z jego bajki, ale w większym stopniu nie są nimi Komorowski czy Schetyna”.

 Pozytywną opinię Rajmundowi P. wystawiła jego żona – profesor jednej z wyższych uczelni w Poznaniu.

W piśmie do prezydenta kobieta przekonuje, że mąż się zresocjalizował i że „do końca życia będzie obciążony myślą o niemożności pełnego odkupienia czy zadośćuczynienia popełnionej zbrodni” – informuje gazeta.

Zanim prezydent Duda podejmie decyzję ws. ułaskawienia Rajmunda P., konieczne są opinie biegłych. Jako pierwszy opinię wyda wrocławski Sąd Okręgowy, a następnie apelacyjny.

zdr/dro/ Gazeta Wrocławska