Bałwan miał 7 metrów wysokości i 42 metry obwodu. Był podziękowaniem Szaflar (woj. małopolskie) dla Dawida Kubackiego za „dotychczasowe osiągnięcia w skokach narciarskich i emocje jakich dostarcza kibicom”. Jednak w trakcie zwożenia śniegu, miało dojść do uszkodzenia fundamentów dawnego dworu Uznańskich. Postępowanie w tej sprawie wszczęła wojewódzka konserwator zabytków – ustaliło Radio ZET.

Śnieżna figura została jednak pod koniec lutego usunięta na polecenie konserwatora zabytków. Jak dowiedziało się Radio ZET, wojewódzka konserwator wszczęła postępowanie w sprawie zniszczenia obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

W trakcie zwożenia ton śniegu i lepienia gigantycznego bałwana miało dojść do uszkodzenia fundamentów dawnego dworu Uznańskich, które zostały pokruszone. Obecnie trwa szacowanie strat.

Gmina Szaflary ma zostać ukarana za prowadzenie prac na terenie wpisanym do rejestru zabytków bez wymaganej zgody konserwatora i uszkodzenie reliktów. Grozi za to kara od 500 do 500 tys. złotych.

źródło:  polsatnews.pl

Zobacz również: