– Jak człowiek, który zabił mi syna, może być tak wybielany? – pyta zrozpaczony ojciec zabitego 16-letniego Patryka. Nastolatek zginął w 2017 roku od ciosów nożem. Jego zabójca to syn znanego adwokata. Dostał tylko 5 lat więzienia.

Przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy zakończył się proces Wojciecha M. z podbydgoskiej Brzozy. 18-latek w grudniu 2017 roku brał udział w bójce między innymi z 16-letnim Patrykiem i jego bratem.

W trakcie szarpaniny zadał cios nożem w tętnicę udową, a potem w brzuch 16-letniego Patryka. Chłopak trafił do szpitala i przeszedł wielogodzinną operację. Mimo to, nie udało się go uratować.

 Jak czytamy w „Fakcie”, zabójca to Wojciech M., syn znanego bydgoskiego adwokata. Został skazany jedynie na 5 lat więzienia za pobicie ze skutkiem śmiertelnym.

Sąd stwierdził, że chłopak nie działał z niskich pobudek i nie chciał zabić. – Sąd nie znalazł żadnych podstaw do tego, by oskarżony chciał zabić Patryka P. Nie było podstaw do tego, by uznać że dopuścił się zbrodni zabójstwa – mówił sędzia Roman Narodowski. Uznano też, że oskarżony działał w obronie swojego kolegi.

Ma dodatkowo zapłacić 100 tys. złotych rodzicom Patryka.

Jak czytamy w „Expressie Bydgoskim”, wyrok jest kontrowersyjny i nie zapadł jednomyślnie. W takich ciężkich zbrodniach skład orzekający to 5 osób – trzech ławników i dwóch sędziów zawodowych. Sędziowie zawodowi z III Wydziału Karnego Sądu Okręgowego – Roman Narodowski i Krzysztof Dadełło nie zgodzili się z decyzją ławników.

Rodzina jest oburzona i zapowiada wniesienie apelacji.

Do wyroku bydgoskiego sądu odniósł się prokurator generalny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: –  Zginął młody człowiek, który całe życie miał jeszcze przed sobą. Potworna tragedia, a kończy się oburzająco niskim wyrokiem. 5 lat za życie człowieka – zaznaczył. Zapowiedział też złożenie apelacji od tego orzeczenia: – Zarządziłem już kontrolę akt tej sprawy. Na pewno polecę złożyć apelację od wyroku. Jeżeli będzie do tego prowadzić ocena ustaleń faktycznych, prokuratura będzie się domagać surowej kary i zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo z zamiarem ewentualnym. A za to grozi nawet dożywocie – oświadczył prokurator generalny.

źródło:fakt.pl/ew

Zobacz również: