Pekiński artysta Siyuan Zhuji opublikował na platformie społecznościowej Weibo zdjęcia, na których widać go leżącego obok ekshumowanych kości ojca. Internauci zarzucili 33-latkowi m.in. brak moralności i szacunku dla zmarłych. Jego konto na chińskiej platformie Weibo zostało zablokowane.

Artysta umieścił zdjęcia przedstawiające jego i szczątki zmarłego 30 lat wcześniej ojca dokładnie dzień po chińskim święcie Ching Ming(święto grobów).

Siyuan Zhuji opublikował zdjęcie wraz ze wpisem, że jego ojciec zmarł przedwcześnie na raka wątroby. On sam nie zdążył go poznać i przez całe swoje życie bardzo tego żałował.

Jak tłumaczył, nadarzyła się okazja aby „być bliżej ojca”, bo jego grób został naruszony i szczątki trzeba było ekshumować w inne miejsce.

Autopromocja 

W rozmowie z chińskimi mediami 33-letni artysta przyznał, że w całym przedsięwzięciu był również element autopromocji. Powiedział, że rozpowszechnił dzieło w kręgu artystów, ale nie przypuszczał, że dotrze do szerszej publiczności.

– Traktowałem to jako dzieło sztuki, robiłem to dla sztuki – powiedział w telefonicznej rozmowie z „South China Morning Post”. – Prawdziwa sztuka nie powinna bać się, powinna stawić czoła opinii publicznej – stwierdził.

Siyuan wytłumaczył, że zdjęcia zrobiła jego żona, a w ułożeniu szczątków pomógł mu pracownik cmentarza.

Nie zawiadomił jednak o swoim pomyśle matki. Ta później stwierdziła, „skoro pracownik cmentarza nie miał problemu z pomocą jej synowi, ona też go popiera”.

źródło: polsatnews

Zobacz również: