Sąd na Ukrainie wydał zgodę na ekstradycję obywatela Gruzji Mamuki K. do Polski. Według śledczych, to on brutalnie zamordował 28-letnią mieszkankę Łodzi Paulinę D. Za zabójstwo grozi mu dożywocie.

Do brutalnego zabójstwa 28-letniej Pauliny D., mieszkanki Łodzi doszło 20 października ubiegłego roku. Na ciele ofiary stwierdzono ślady pobicia i rany kłute szyi. Mamuka K. uciekł na Ukrainę. Policja zatrzymala go 1 listopada 2018 roku w Kijowie.  Wcześniej w tej sprawie, pod zarzutem składania fałszywych zeznań, aresztowano trzy osoby. To 44-letnia obywatelka Białorusi oraz dwóch Gruzinów

26 marca sąd na Ukrainie podjął decyzję o wyrażeniu zgody na wydanie Polsce obywatela Gruzji Mamuki K. Decyzja sądu była tłumaczona na język gruziński.  Prokuratura czeka teraz na uprawomocnienie się postanowienia. Po uprawomocnieniu się decyzji podejrzany zostanie przetransportowany do Polski

Mamuka K. może trafić do polskiego aresztu już w następnym tygodniu.

 Przypomnijmy, że wniosek o ekstradycję Gruzina został podpisany 15 listopada 2018 r. przez wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. – Oczekujemy, że władze ukraińskie wydadzą nam tego człowieka, bo czyn jest bardzo poważny, dowody są, jak się wydaje, mocne, a sprawa jest głośna i w zainteresowaniu opinii publicznej – mówił wówczas wiceminister Piebiak. Doda, że podejrzany nie jest obywatelem Ukrainy, więc „kwestie związane z ewentualnym zakazem wydawania własnych obywateli nie wchodzą w grę”.
Po przewiezieniu na terytorium Polski, Mamuka K. będzie przesłuchany, zostaną przedstawione mu zarzuty i trafi do aresztu.
wp/ep

Zobacz również: