Marek Falenta został zatrzymany – poinformował w piątek wieczorem szef MSWiA Joachim Brudziński. Skierował także słowa uznania dla funkcjonariuszy zaangażowanych w akcję.

Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek policji wydał za Falentą Europejski Nakaz Aresztowania.

Z informacji, jakie przekazała Komenda Główna Policji, wynika, że Falenta został zatrzymany w Hiszpanii, Dodano, że są tam obecnie polscy policjanci, którzy go zatrzymali wspólnie z policjantami hiszpańskimi. – To my ustaliliśmy jego miejsce pobytu. Teraz będzie się odbywała procedura, mająca na celu wydanie go polskiemu wymiarowi sprawiedliwości – powiedział rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka poinformował w rozmowie z Polsat News, że zlokalizowanie Falenty utrudniał fakt, że nie miał on przy sobie żadnych nośników elektronicznych. Biznesmen miał przebywać w Hiszpanii „w towarzystwie polskiej obywatelki”. Według Ciarki, Falenta był zaskoczony zatrzymaniem.

– Wyszedł na balkon, balustradę, była sugestia, że może z niej skoczyć – powiedział rzecznik KGP. Falenta oddał się jednak w ręce policjantów. Przebywa obecnie w hiszpańskim areszcie.

O tym, że Falenta ma odbyć zasądzoną mu karę 2,5 roku więzienia, zdecydował 31 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie. Odrzucił tym samym zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego. W marcu Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o wydaniu za biznesmenem listu gończego.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział w rozmowie z Polsat News, że zatrzymanie biznesmena to „sukces polskiej policji”, a także efekt „bardzo dobrego wymiaru współpracy międzynarodowej polskiej policji, zwłaszcza z policją hiszpańską”.

Marek Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia, w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 roku. Obrońcy Falenty złożyli kasację do Sądu Najwyższego, czekają także na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, do którego w styczniu ubiegłego roku trafił wniosek o ułaskawienie Falenty.

źródło:  PAP, Polsat News

Zobacz również: