Według amerykańskich badaczy z Georgia Southern University (USA) słynny, polski bohater wojenny Kazimierz Pułaski był… kobietą. Świadczą o tym m.in. jego cechy szkieletu oraz wyniki badań DNA.

Virginia Hutton Estabrook – główna prowadząca badania z Georgia Southern University – podkreśla, że o żeńskiej płci Kazimierza Pułaskiego świadczą m.in. cechy szkieletu oraz wyniki badań DNA. Badacze zwrócili uwagę także na „kobiecy” typ miednicy i strukturę szczęki bohatera walk o polską i amerykańską niepodległość. W rezultacie szerzej zakrojonych badań miało okazać się, że osoba, która leży w trumnie Kazimierza Pułaskiego miała także przerost nadnerczy, przez co jej kobiecy organizm produkował zbyt wysoką ilość męskich hormonów. – To właściwie jedyne wyjaśnienie tej kombinacji cech, którą widzimy – powiedziała Virginia Hutton Estabrook w rozmowie z mediami.

Zwłoki Kazimierza Pułaskiego zostały odkryte w 1966 roku. Naukowcy i historycy przez wiele lat spierali się o to, czy ciało wojennego bohatera spoczęło w morzu czy też w nieoznakowanym grobie w Savannah. W tym samym roku nastąpiła ekshumacja zwłok, które odnaleziono pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego w tym mieście. Uznano, że należą do generała. Uroczysty pogrzeb polskiego bohatera odbył się w 2005 roku.

Źródło: RadioZET/o2.pl

 

Zobacz również: