Im Bundesgerichtshof (BGH) in Karlsruhe wird am Samstag (30.04.2011) ein mutmaflliches Al-Kaida Mitglied nach einem Haftpr¸fungstermin zu einem Hubschrauber gebracht. Insgesamt drei mutmaflliche Al-Kaida Mitglieder wurden am Freitag (29.04.2011) in Deutschland verhaftet. Sie sollen einen Sprengstoffanschlag in Deutschland geplant haben. Foto: Marius Becker dpa/lsw +++(c) dpa - Bildfunk+++

Niemiecka prokuratura poinformowała w piątek o zatrzymaniu w okolicach Frankfurtu 10 osób, które działając z pobudek dżihadystycznych przygotowywały zamach terrorystyczny z użyciem samochodu oraz broni palnej. Ich celem miało być zabicie jak największej liczby osób.

Według informacji prokuratury, podejrzani są w wieku od 20 do 42 lat, a część z nich ma obywatelstwo Niemiec. Obywatelstwa pozostałych nie podano. Wszyscy mieszkają w Hesji i Nadrenii-Palatynacie.
„Jak się podejrzewa, uzgodnili oni przeprowadzenie islamistycznego zamachu terrorystycznego przy użyciu samochodu i broni palnej, w którym mieli zabić tak wielu »niewiernych«, jak to możliwe” – głosi oświadczenie prokuratury we Frankfurcie.
„W celu przeprowadzenia ataku nawiązali już kontakty z różnymi handlarzami bronią, wynajęli duży samochód i zebrali środki finansowe do zakupu broni i przeprowadzenia planowanej zbrodni” – dodano.
Głównymi podejrzanymi i kierującymi operacją mieli być 21-letni mężczyzna z Offenbach, miasta znajdującego się w aglomeracji miejskiej Frankfurtu, i dwaj 31-letni bracia z leżącego niewiele dalej Wiesbaden. Wszyscy byli związani z lokalnymi grupami salafickimi.

Podczas przeprowadzonej w piątek rano akcji policyjnej, w której brało udział dwustu funkcjonariuszy, przechwycono 20 tysięcy euro w gotówce, kilka noży, niewielką ilość narkotyków oraz pewną ilość dokumentów i urządzeń elektronicznych – podała prokuratura.
Niezależnie od tej grupy zatrzymano jeszcze jednego mężczyznę, ale na jego temat nie podano żadnych informacji.
W Niemczech w ostatnich latach doszło do kilku ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez islamistów. Najpoważniejszy z nich miał miejsce w grudniu 2016 r. w Berlinie, gdy powiązany z Państwem Islamskim Tunezyjczyk wjechał uprowadzoną ciężarówką w jarmark bożonarodzeniowy. W ataku, wliczając w to zabitego wcześniej polskiego kierowcę, zginęło 12 osób.

źródło:  PAP

 

Zobacz również: