Problemy z migrantami nasiliły się ostatnio w szkole w Halmstad, w południowej Szwecji. Szwedzki niezależny dziennikarz Joakim Lamotte skontaktował się z rodzicami dzieci w tej  szkole. Według ich relacji w placówce tej jest to grupa nowo przybyłych migrantów, którzy nękają ich córki.

 – W szkole są codzienne groźby i pobicia. Nasza córka, która jest w ósmej klasie, jest prześladowana od drugiego tygodnia siódmej klasy. Nazywano ją „szwedzką dziwką” i kilkakrotnie grożono jej przemocą. Policja była wielokrotnie wzywana.  Także  karetka została wezwana do szkoły podczas napadów – mówi jeden z rodziców.

Sytuacja w szkole wymknęła się spod kontroli. Po kilku poważnych incydentach rodzice decydują się trzymać dzieci w domu z powodu niepewności o ich bezpieczeństwo.

– Broń i narkotyki są powszechne w szkole, a konfrontacje trwają od rana  do zakończeniu dnia szkolnego – mówi inny rodzic.

Rodzice są bardzo krytyczni wobec kierownictwa szkoły i twierdzą, ż dyrekcja e nie traktuje problemów poważnie: – W tej chwili jest anarchia w szkole i władze całkowicie straciły kontrolę. Jednocześnie kierownictwo szkoły chce uciszyć to, co się dzieje, aby nie być obwinianymi  o rasizm

– W piątek dwie dziewczyny zostały pobite i skopane przez przybyszów – mówi kolejny  rodzic.

Na różnych forach internetowych niektórzy dorośli piszą, że uczniowie wdają się w spory z powodu rasizmu i  to spowodowało eskalację konfliktu między Szwedami a przybyszami.

– Chcę wyjaśnić, że nie chodzi o rasizm. Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem dla naszej córki, gdzie może skupić się na nauce.

– W tej chwili trzymamy córkę w domu, ponieważ dyrekcja szkoły nie może zagwarantować jej bezpieczeństwa. Także wielu innych rodziców zostawia dzieci w domu z tego samego powodu. Moja córka szacuje, że około 25 uczniów nie ma odwagi iść do szkoły- podsumowuje jeden z rodziców.

Joakim Lamotte skontaktował się z dyrektorem szkoły, Stefanem Blesseniusem, aby dać mu szansę na odpowiedź na krytykę kierownictwa szkoły. Ale dyrektor odłożył słuchawkę i odmówił odpowiedzi na jakiekolwiek pytania.

voe