fot. symboliczne Policja

26-letnia matka dziecka oraz jej 39-letni konkubent byli poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z uprowadzeniem 5-latka w Finlandii. Para, wraz z chłopcem, dotarła do Polski i ukryła się w jednym z mieszkań na warszawskiej Woli. Policjantom udało się namierzyć Finów i odebrać im chłopca. Zostali aresztowani.

Dzięki błyskawicznie przeprowadzonym działaniom przez policjantów z Woli doszło do namierzenia matki dziecka i jej konkubenta, którzy byli poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z uprowadzeniem małoletniego w wieku 5 lat. Policjanci wiedzieli, że liczy się każda minuta, bowiem mieli informację o możliwym zagrożeniu życia i zdrowia dziecka. W wyniku sprawnych działań funkcjonariuszy, dziecko jest już bezpieczne. Matka dziecka i jej konkubent trafili do aresztu.

Po uzyskaniu informacji z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP o tym, że na terenie Woli prawdopodobnie przebywa kobieta wraz z konkubentem, obywatele Finlandii, którzy są poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z uprowadzeniem małoletniego w wieku 5 lat z Finlandii, natychmiast podjęli działania zmierzające do ich namierzenia. Policjanci mięli również informację, że zdrowie i życie dziecka może być zagrożone, tym bardziej była to dla nich walka z czasem, bowiem wiedzieli, że w takich sytuacjach liczy się każda minuta.

Wszystko działo się dynamicznie. W działania zaangażowani byli policjanci z różnych wydziałów komendy. Funkcjonariusze z każdą chwilą pozyskiwali nowe informacje, wiedzieli, że kobieta i mężczyzna wraz z dzieckiem mogą poruszać się pojazdem marki toyota, kryminalni wykonywali czynności operacyjne. Policjanci namierzyli lokal, w którym istniało prawdopodobieństwo, że jest tam matka z konkubentem i jest również uprowadzony chłopiec. Istniało ryzyko, że dziecku może grozić niebezpieczeństwo, funkcjonariusze zorganizowali na miejscu udział straży pożarnej, która zabezpieczyła teren wokół bloku oraz karetkę pogotowia.

Po wejściu do mieszkania policjanci zastali tam poszukiwane osoby, 26-letnią matkę dziecka, jej 39-letniego konkubenta i małoletniego 5-letniego chłopca. Chłopiec został dobrowolnie wydany przez matkę, zgodnie z procedurami był on przebadany przez lekarza, matka i jej konkubent zostali zatrzymani. Policjanci z wydziału profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii zaopiekowali się chłopcem, zapewnili mu żywność oraz udział tłumacza języka fińskiego, zarówno chłopcu i jego matce oraz mężczyźnie podczas wykonywania czynności z ich udziałem. W tym samym czasie policjanci nawiązali współpracę z Ambasadą Fińską w Warszawie w celu wymiany informacji związanych z losem chłopca.

Po zgromadzeniu materiału dowodowego, decyzją sądu kobieta i mężczyzna zostali tymczasowo aresztowani, wdrożono procedurę w celu przekazania zatrzymanych fińskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Chłopiec trafił do placówki opiekuńczej. Materiały dotyczące małoletniego niezwłocznie zostały przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich, który zajmie się sytuacją, już bezpiecznego chłopca.

KSP

Zobacz również: