Opierając się na swoich 20-letnich badaniach nad integracją i asymilacją, holenderski profesor socjologii Ruud Koopmans doszedł do wniosku, że muzułmanie  trudniej się integrują niż inne grupy migrantów.

Ruud Koopmans twierdzi, że żaden z krajów zachodnich nie zdołał skutecznie zintegrować muzułmanów.

Muzułmanie są o wiele gorsi w integracji niż inne grupy migrantów i nie ulega wątpliwości, że w większości innych grup migrantów widzimy wielki postęp z pokolenia na pokolenie. Chociaż nie jest on całkowicie nieobecny w muzułmanach,  to zmiana jest znacznie wolniejsza „, powiedział niedawno duńskiej gazecie Berlingske .

Około 65 procent muzułmanów tureckich i marokańskich w sześciu krajach europejskich uważa zasady religijne za ważniejsze niż świeckie prawo kraju, w którym żyją.

Muzułmanie uważają się za oddzielnych od innych grup niemuzułmańskich i powstrzymują się od szerszej interakcji z osobami spoza ich religii.

Fundamentalna interpretacja Koranu, która jest powszechna wśród muzułmanów, uniemożliwia ich integrację z krajami zachodnimi.

Nawet 50 procent muzułmanów w Europie ma fundamentalne przekonania.Dla porównania, odsetek fundamentalistów wśród chrześcijan jest o wiele niższy niż 4 procent.

„Wnioskuję, że świat islamu pozostaje w tyle za resztą świata, jeśli chodzi o demokrację, prawa człowieka oraz rozwój polityczny i gospodarczy„, powiedział Berlusche Berlingske, przypisując to konserwatywnym poglądom na temat roli kobiet, niskim inwestycjom w edukację dzieci oraz propagandzie fundamentalistycznej.

” Fundamentalizm islamski, to główne zagrożeniem dla pokoju na świecie. Po drugie, uniemożliwia integrację” – podsumował Koopmans.

eps

Zobacz również: