WYPATROSZYŁ KOBIETĘ MYŚLĄC, ŻE TO SARNA

Były lata 80. ubiegłego wieku. Baśka i Zenek spotkali się podczas pijackiej libacji. Widać coś do siebie poczuli, bo potem poszli do sąsiedniego mieszkania, do kuchni na materac za zasłonką. Kiedy się Zenek ocknął, to zobaczył wypatroszone ciało Baśki.

 Baśka należała do rozrywkowych dziewcząt. Skończyła wtedy 30 lat, i nie było imprezy w Siemianowicach Śląskich, żeby w niej nie uczestniczyła. Właśnie zakończył się stan wojenny, przyszło lato 1984 roku i trzeba było odreagować. Wspólnych libacji nie było końca. Pili gdzie się dało, co się dało i z kimkolwiek. Różni ludzie pili.

Baśka, na co dzień kelnerka, lubiła sobie dorabiać nocami, jak mówiła dowcipnie: – Pracuję w nocnym sklepie mięsnym.

Klientelę miała różną, ale nie była wybredna: – Byle płacili – powtarzała. Ładna, szczupła, o blond długich włosach, z ustami, jak u laleczki. Pojawiała się w budynku przy Alei Młodych pod numerem 18. Spotykali się wtedy w jednym z dwupokojowych mieszkań tego byłego hotelu robotniczego, zamienionego na początku lat 80. ubiegłego wieku na blok mieszkalny. Spotykali się tam przynajmniej ci, którzy wiedzieli o istnieniu tej mety. Przychodzili z wódką i zakąską, i z nadzieją na przyjemnie spędzoną noc. Nocne rozkosze umożliwiała właśnie Baska, i jej koleżanki, które również zaglądały na melinę w Alei Młodych. Miała Baska na milicji kartę „EP”, bo była ewidencjonowaną prostytutką. Badała się regularnie, by nie przenosić chorób. A i milicjanci mieli z niej korzyść. Jak było potrzeba, informowała, co się wokół działo.

 Życie płynie  na melinie

W sąsiedztwie meliny mieszkał 70-letni emeryt, były pracownik huty, który chciał sobie też nieco dorobić. W swoim mieszkaniu wynajmował w kuchni materacyk za zasłonką. Wynajmował za wódkę, albo za złotówki. Albo za jedno i drugie razem wzięte. Zależało od niego. Była potrzebna zasłonka, aby „goście” nie narzekali, że ich podgląda. Kto chciał, korzystał. Chętnych jednak nigdy nie brakowało. Przychodzili różni. Swoi i obcy, tutejsi i przyjezdni. Przyjezdnych było sporo, bo Siemianowice Śląskie rozwijały się wraz z tutejszą hutą.

ZOBACZ!  Polacy za granicą i słynne polskie k**wa. Internet podzieliło jedno nagranie [WIDEO]
Józef Kogut przed domem gdzie Zenon wypatroszył Barbarę/ fot. Roman Roessler

Do pracy w hucie trafił też 32-letni Zenon, kawaler ze Słupska. Potężne, barczyste chłopisko, co góry mógł przenosić. Technik, więc wykształcony. Ale lubił towarzystwo i popić sobie. Po kilku samotnych wieczorach spędzonych na kwaterze w dzielnicy Hogo, wreszcie chciał się z kimś rozerwać. A kto pyta, nie błądzi. Więc natknął się przy Alei Młodych na jemu podobnych, i tego lipcowego wieczoru doradzono mu, że najlepsza zabawa jest niedaleko, w tutejszym bloku pod 18. A że jest tam zawsze głośno, trafi bez problemu.

Gdy wszedł do mieszkania, szumiało tam niczym w ulu. Nie można było znaleźć wolnego miejsca, a przez otwarte okna wydobywały się ze środka chmury papierosowego dymu. Przyjęli go jak swego i od razu poczęstowali wódką, która lała się strumieniami. Też coś przyniósł z sobą i było wesoło.

Wtedy Zenona dostrzegła Baśka. Od razu jej się spodobał. Wysoki, i te mięśnie. Zenkowi też ona wpadła w oko, bo miała nogi, że dech zapierało. Przez rozcięcie w spódnicy kokietowała nimi. Zaczęli rozmawiać, i pić coraz więcej. Do wódki doszło wino, i jeszcze sikacze, czyli ówczesne, marnej jakości piwo. I tak zaczęli się coraz bardziej do siebie uśmiechać, przytulać, i zbliżać. I zdawało się Zenkowi, że z tego wszystkiego rzuci się zaraz na Baśkę przy wszystkich.

Baśka wiedziała, że już go ma. Podobał jej się, ale biznes to biznes. Zapytała zatem, czy ma pieniądze.

A jakże – odpowiedział obruszony – pracuję przecież w hucie.

To ja mam miejsce, w sąsiedztwie… – odpowiedziała kobieta – Zabierz tylko wódkę ze sobą – dodała, i na chwiejnych nogach, w objęciach dobrnęli do mieszkania 70-letniego emeryta.

ZOBACZ!  Polacy za granicą i słynne polskie k**wa. Internet podzieliło jedno nagranie [WIDEO]

– Pokazałem im kuchnię i miejsce za zasłonką – zeznawał potem staruszek w siemianowickiej komendzie milicji. Sam był już wtedy nieźle wstawiony, gdy pukali do jego mieszkania. Wódkę wziął chętnie z rąk Zenona, a z opłaty  – za udzielenie materaca na noc – mieli rozliczyć się rano następnego dnia.

– Jeszcze się tą wódką doprawiłem i od razu usnąłem – zeznawał dalej. Coś tam jeszcze słyszał, jak Baśka z Zenonem się gzili za zasłonką, na tym kuchennym jego materacu, i popijali, bo Zenek chyba z dwie butelki jeszcze dodatkowo wziął z sobą.

Baśka miała wycięty biust

Gdy gospodarz otworzył oczy, było już zupełnie jasno na dworze. Zdziwił się, że nikt go nie budził, i poszedł sprawdzić do kuchni, za zasłonkę, która jeszcze ciągle była zasunięta.

– Miłosierny Boże! – wrzasnął tylko z przerażenia i z krzykiem wybiegł na klatkę schodową. Zbiegli się sąsiedzi i drętwiał każdy na widok tego, co zobaczył w kuchni za zasłonką.

– Zobaczyliśmy ciało kobiety z wyciętymi, jakby wypreparowanymi narządami, które zwisały z jej ciała, i dużą literę V, wyciętą na jej skórze, od jednego ramienia, poprzez łono, do ramienia drugiego – opowiada Józef Kogut, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw, wieloletni policjant. W tamtych czasach oficer milicji w siemianowickiej komendzie. – Od razu gruchnęło po komendzie, że chyba pojawił się nowy wampir. I nawet taki meldunek z samego rana poszedł do komendy wojewódzkiej w Katowicach. Nawet już zaczęto robić obławę.  Ale sprawa się szybko wyjaśniła.

Rozpytali w Siemianowicach Śląskich, kogo trzeba, i już w kilka godzin później wpadli na kwaterę, do Zenona.

ZOBACZ!  Polacy za granicą i słynne polskie k**wa. Internet podzieliło jedno nagranie [WIDEO]

– Był już spakowany, by uciekać ze Śląska.

Zenon się od razu przyznał. Nie pamiętał, jak to zrobił, ale zrobił…

– Myślałem, że martwą łanię mam przed sobą – tłumaczył się nieudolnie.

Wtedy, przy Baśce, w sztok pijany Zenon dostał jakiegoś świra. Chciał Baśkę niby to łanię, wypatroszyć  najpierw z części miękkich, aby się nie zniszczyły. A potem obedrzeć całą ze skóry. Tak, jak za młodu go uczył ojciec myśliwy. Co też często Zenon po polowaniach robił.

– Stąd ta wycięta żyletką litera V na ciele dziewczyny, żeby fachowo obedrzeć Baśkę ze skóry. Szczegółów jednak Zenon nie pamiętał. Bo, jak mocno popije, małpiego rozumu dostaje i agresywny bywa. Przyznał się też, że w pijackim szale musiał dziewczynę wcześniej udusić. A kiedy się ocknął, z przerażenia uciekł.

Zeznania Zenona nie przekonywały milicjantów, a w ośrodku dla psychicznie chorych w Branicach, gdzie się znalazł pod obserwacją, nie stwierdzono, żeby w momencie popełnienia zbrodni mógł mieć wyłączoną świadomość, choć upojenie alkoholowe, w którym się znalazł, miało tu swoje znaczenie.

Zenon uciekł nawet z innymi pacjentami z Branic, ale szybko go schwytano.

– Nie dostał czapy, na 25 lat pozbawienia wolności skazał go katowicki sąd – podkreśla Józef  Kogut – O ile wiem, jest już na wolności.

Roman Roessler

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ