Israel Katz, pełniący obowiązki szefa izraelskiej dyplomacji, w telewizyjnym wywiadzie powtarza: „Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami”.

To nie jedyne kontrowersyjne słowa, jakie padły w studiu telewizji informacyjnej I24 News. Katz komentował tam napięcie na linii Warszawa – Jerozolima wywołane słowami premiera Beniamina Netanjahu na temat udziału Polaków w Holocauście.

W kuluarach warszawskiej konferencji bliskowschodniej szef izraelskiego rządu powiedział, że „Polacy kolaborowali z nazistami i nikt za te słowa nie został nigdy pozwany”. W ten sposób Netanjahu nawiązywał do – wydawało się – zakończonego sporu o nowelizację ustawy o IPN, która przewidywała kary do trzech lat więzienia za przypisywanie Polsce lub Polakom współodpowiedzialności za Holocaust.

Odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu Katz stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca, »Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki«. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

gw