„Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust wz. z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej” – zapowiedziała na Twitterze rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu miał powiedzieć, że „naród polski współpracował z reżimem nazistowskim, zabijając Żydów podczas Holokaustu”. Według „The Jerusalem Post, te słowa padły podczas rozmowy z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów w Polsce Polin.

Według dziennika „Haaretz”, premier Izraela miał powiedzieć: – Polacy kolaborowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek był sądzony za mówienie o tym.

 Oburzenie wzbudziły wcześniej także słowa amerykańskiej dziennikarki stacji MSNBC Andrei Mitchell. Przeprowadziła ona w Warszawie wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, który przyjechał na zorganizowaną w stolicy Polski konferencję bliskowschodnią. W swej relacji z Warszawy dziennikarka poinformowała, że w programie podróży Pence’a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi „przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

 „Cieszymy się, że zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek” – oświadczyło w czwartek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Po tych informacjach rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że „zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust wz. z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej”.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu. Sejm będzie obradował w dniach 20, 21 i 22 lutego.

 źródło: poslatnews.pl