Był skazany na dwie kary dożywotniego więzienia za gwałt. Właśnie wyszedł na wolność

1

 

Jakub T. z Poznania skończył odsiadywanie kary za gwałt w angielskim Exeter i jest już na wolności – informuje na swojej stronie internetowej „Głos Wielkopolski”.

W styczniu 2008 r. sąd w Exeter w Wielkiej Brytanii skazał Jakuba T. na dwie kary dożywotniego więzienia za gwałt i ciężkie pobicie w 2006 r. mieszkanki tego miasta. W październiku 2008 r., po przekazaniu T. do Polski, poznański sąd okręgowy uznał, że mężczyzna odbędzie taką karę, jaką zasądzili mu Anglicy.

W czerwcu 2011 roku Sąd Najwyższy podjął decyzję o wznowieniu sprawy – w związku z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu karnego, zezwalającej m.in. na zmianę kar dla Polaków skazanych za granicą i przekazanych Polsce na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Ostatecznie w grudniu 2011 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował, że Jakub T. spędzi w więzieniu 12 lat z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie warunkowe po 9 latach.
Z informacji uzyskanych przez „Głos Wielkopolski” wynika, że Jakub T. skończył już odbywanie kary i przebywa na wolności.

Jakub T. nigdy nie przyznał się do winy. Podstawą wyroku sądu w Exter była zbieżność jego materiału DNA ze znalezionym na ciele ofiary; dowód był kwestionowany przez obronę.

Ofiarę gwałtu i pobicia, za które skazano Polaka, wówczas 48-letnią, znaleziono w lipcu 2006 r. nagą, nieprzytomną i bliską śmierci. Doznała ona poważnego urazu głowy. Jej obrażenia były tak ciężkie, iż nie pamiętała, co się stało. Przez resztę życia była niesamodzielna. Zmarła w kwietniu 2010 r.

źródło: „Głos Wielkopolski”

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ