„Rympałek” usłyszał wyrok. Zdaniem prokuratora zbyt niski

0

Marek Cz. „Rympałek” został w środę skazany na 25 lat więzienia, m.in. za zabójstwo i kierowanie gangiem. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok niższej instancji. Prokuratura domagała się, by gangster został skazany na dożywocie z możliwością wcześniejszego zwolnienia po 40 latach.

Proces 16 członków grupy „Rympałka” rozpoczął się w październiku ub. roku. Oprócz skazanych, od wyroku odwołał się także prok. Marcin Wielgomas z Prokuratury Krajowej, który domagał się zaostrzenia wyroku sądu I instancji wobec „Rympałka”, Marka R. i Jerzego B. z 25 lat na dożywocie z możliwością wcześniejszego zwolnienia po 40 latach. Prokurator chciał także zwiększenia kary zasądzonej Robertowi L. z 8 na 12 lat pozbawienia wolności.

Wielgomas domagał się, by sąd apelacyjny uznał „Rympałka” i Jerzego B. za winnych kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, handlu narkotykami, bronią i amunicją oraz sutenerstwa. Wniósł również o ponowne rozpoznanie sprawy zabójstwa Witolda K., którego egzekucję zlecił „Rympałek”, a wykonali ją Marek R. i Jerzy B.

Prok. Wielgomas podkreśla, że „25 lat za zabójstwo z premedytacją w ramach zorganizowanej grupy przestępczej to kara rażąco niewspółmierna i nie daje gwarancji zabezpieczenia społeczeństwa przed zdemoralizowanymi oskarżonymi„. Oskarżyciel uważa, że „Rympałek” to jednostka aspołeczna, która jest „zdolna poświęcić ludzkie życie w imię własnych interesów”.

Grupa „Rympałka” powstała w 1994 r. po aresztowaniu Andrzeja K. „Pershinga” – zastrzelonego w 1999 roku w Zakopanem szefa gangu pruszkowskiego. „Rympałek” miał być szefem jego „żołnierzy”. Najgłośniejszym przestępstwem grupy był tzw. napad stulecia na konwój na warszawskim Ursynowie w 1995 r., kiedy zrabowano ponad 1,2 mln zł.

Sąd pod przewodnictwem Barbary Piwnik w 1998 r. skazał „Rympałka” na 10 lat więzienia za przywództwo zorganizowanej grupie przestępczej. Po odbyciu wyroku gangster zniknął. Według policji, ukrywając się, odbudowywał struktury swej grupy. Został ponownie zatrzymany i aresztowany w 2010 r.

źródło: wp.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ