FRANCJA: Soros został uznany winnym i skazany

0

Jak podaje New York Times, po 14-letnim dochodzeniu, francuski sąd skazał 21 grudnia amerykańskiego finansistę George’a Sorosa za wykorzystywanie poufnych informacji i nałożył na niego grzywnę w wysokości 2,2 miliona euro (2,3 miliona dolarów). Prokuratorzy stwierdzili, że czerpał z tego zysk. Soros, który nie był obecny na sali sądowej, nazwał werdykt bezzasadnym i powiedział, że złoży apelację.

Prezes Soros Fund Management, jest jednym z najbogatszych menadżerów funduszy na świecie i prawdopodobnie najbardziej znanym m.in.  z wielkich i bardzo udanych spekulacyjnych zakładów na rynkach walutowych oraz z powodu swojej filantropii, w szczególności w krajach Europy Wschodniej.

Prokuratorzy oskarżyli Sorosa o kupno udziałów w czterech byłych spółkach państwowych we Francji, w tym jednego z wiodących banków w kraju – Société Générale. Stało się tak  na podstawie informacji poufnych.

Dwóch innych oskarżonych w sprawie – Jean-Charles Naouri, 53 lata, były urzędnik wysokiego szczebla we francuskim ministerstwie finansów, i Samir Traboulsi, 64 lata, obywatel francuski pochodzenia libańskiego – zostali uniewinnieni. Na rozprawie sprzed miesiąca prokuratorzy zalecili grzywny dla wszystkich trzech mężczyzn i zasugerowali kwotę 2,3 miliona dolarów dla Sorosa jako minimalną karę.

Adwokaci Sorosa argumentowali, że to, co powiedział ich klient, nie było wystarczająco szczegółowe ani poufne, aby uzasadnić oskarżenie o wykorzystywanie informacji poufnych.

– W żadnym momencie nie byłem w posiadaniu informacji wewnętrznych dotyczących Société Générale  – powiedział w oświadczeniu Soros. Nazwał też zarzuty przeciwko niemu „bezzasadnymi” i powiedział, że odwoła się od werdyktu.

Jego prawnicy stwierdzili, że sprawa może zostać zaskarżona we Francji oraz w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.

 Adwokat Sorosa, Bernard du Granrut, powiedział dziennikarzom: Cały szereg bardzo konkretnych problemów, które podnieśliśmy, nie został nawet rozpatrzony przez sąd.

Soros nigdy wcześniej nie był skazany za przestępstwa finansowe.

Soros nie przyznał się do żadnych nieprawidłowości, ale zgodził się nie angażować w podobne praktyki w przyszłości. W przeciwieństwie do prawa amerykańskiego, prawo francuskie nie przewiduje działań w zakresie egzekwowania prawa cywilnego w sprawach dotyczących wykorzystywania informacji wewnętrznych; mogą one być ścigane tylko w sprawach karnych.

 ZOBACZ TU WIĘCEJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ