Norweżka i jej córka w końcu otrzymają azyl w Polsce. Jest ponowna decyzja MSZ

0
fot.Twitter /Ordo Iuris

Ministerstwo Spraw Zagranicznych po ponownym rozpatrzeniu sprawy zgodziło się na azyl Norweżki Silje Garmo i jej córki Eiry – informuje czwartkowy „Nasz Dziennik”.

Jak czytamy w gazecie, „decyzję w tej sprawie wydaje Urząd ds. Cudzoziemców, ale wymagana jest zgoda MSZ, które ma stwierdzić, czy przyznanie cudzoziemcowi azylu jest zgodne z interesem Polski”. „Wcześniej urzędnicy orzekli, że prawa ubiegających się o ochronę w naszym kraju Norweżek są zagrożone. Problemem było natomiast przekonanie resortu dyplomacji. Minister Jacek Czaputowicz wydał decyzję odmowną” – wskazano w „Naszym Dzienniku”.

„Prawnicy Garmo zwrócili się zgodnie z procedurą o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wynik jest pozytywny. Teraz pozostaje już tylko formalne przyznanie azylu przez prezesa Urzędu ds. Cudzoziemców” – podaje dziennik.

Jak poinformowano w artykule, „Garmo zbiegła do Polski w sytuacji, gdy tamtejszy urząd zajmujący się opieką nad dziećmi (Barnevernet) był blisko podjęcia decyzji o odebraniu Eiry matce. Stawiane zarzuty (nadużywanie przez matkę leków i tzw. chaotyczny styl życia) były oparte na donosie i nie znalazły potwierdzenia mimo dokładnych badań w Polsce”.

Źródło: PAP

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ