Statek ratujący imigrantów zakończył działalność

0

Statek poszukiwawczy i ratowniczy „Aquarius”, który przez wiele miesięcy ratował migrantów na Morzu Śródziemnym, zakończył swoją działalność – poinformowała w czwartek użytkująca dotychczas statek międzynarodowa organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic.

Lekarze bez Granic i francuska organizacja humanitarna SOS Mediterranee poinformowały, że działalność statku została wstrzymana z powodu „kampanii oszczerstw”, prowadzonej przez rządy europejskie. Statek został zablokowany w porcie w Marsylii, ponieważ pod koniec września ważność straciła jego panamska rejestracja.

– To jest czarny dzień. Europa nie tylko nie zapewniła odpowiednich warunków do prowadzenia akcji poszukiwawczych i ratunkowych, ale także aktywnie sabotowała próby ratowania życia – powiedziała Vickie Hawkins, szefowa brytyjskiego oddziału Lekarzy bez Granic.

– Koniec Aquariusa oznacza więcej utraconych żyć na morzu, zginą ludzie, o których nikt nie będzie pamiętał. Okazuje się, że przywódcy europejscy odwracają wzrok, gdy giną mężczyźni, kobiety i dzieci – dodała.

W czerwcu „Aquarius” znalazł się w centrum międzynarodowego sporu dyplomatycznego, gdy uratował na morzu 630 migrantów z Libii. Po odmowie ich przyjęcia przez Włochy i Maltę ostatecznie osoby te zeszły na ląd w Hiszpanii.

SOS Mediterranee twierdziła, że Aquarius był jedynym cywilnym statkiem patrolującym środkową część Morza Śródziemnego, gdzie znajduje się „najbardziej zabójczy szlak migracyjny na świecie”.

Źródło: PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ