8-letnia dziewczynka zmarła podczas nocy poślubnej z 40-letnim mężem

1
fot.symboliczne

Ośmioletnia oblubienica zmarła w noc poślubną w Jemenie po kontuzji wewnętrznej w wyniku urazu seksualnego.

Organizacje praw człowieka domagają się aresztowania małżonka, który jest pięć razy starszy.  Smierć miała miejsce w plemiennej części Hardh, w północno-zachodniej części Jemenu, która graniczy z Arabią Saudyjską. Zwraca to jeszcze większą uwagę na wcześniej istniejący problem przymusowych małżeństw na Bliskim Wschodzie.

Według danych, na świecie ponad 140 milionów dziewcząt zostanie żonami w latach 2011-2020. Ponadto, spośród 140 milionów dziewcząt, które zawarły i zawrą związek małżeński przed ukończeniem 18 lat, 50 milionów ma mniej niż 15 lat.

 Podobno ponad jedna czwarta młodych dziewcząt w Jemenie, które są małżeństwem przed ukończeniem 15 roku życia, traci dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji, dzieci te często są narażone na przemoc fizyczną, emocjonalną i seksualną podczas przymusowych małżeństw.

Jednym z największych problemów jest brak jednolitej definicji „dziecka” uzgodnionego na całym świecie. Powoduje to różne interpretacje w poszczególnych krajach i niewielką ochronę dla dzieci. Ustalenie limitu wiekowego jest jednym z najważniejszych priorytetów. W lutym 2009 r. w Jemenie, uchwalono ustawę, która określiła minimalny wiek małżeństwa na 17 lat. Niestety, wycofano ją po tym, jak bardziej konserwatywni ustawodawcy określili go jako niezgodny z islamem.

 eps

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ