Zarobili miliony na zmuszaniu ludzi do darmowej pracy

0
fot. Policja/ symboliczne

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie dotyczącej handlu ludźmi. Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzy osoby, w tym 42-letniego mężczyznę oraz dwie kobiety w wieku 40 i 61 lat.

Pokrzywdzeni byli zmuszani do  pracy

W toku śledztwa prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku ustalili, że mężczyzna swoją legalną działalność  gospodarczą wykorzystywał  do werbunku  pracowników  do pracy  przymusowej  na terenie  Polski  oraz  Szwecji.

Proceder ten trwał od 2016 roku do chwili zatrzymania. Werbunek obywateli  Ukrainy,  Gruzji oraz Białorusi odbywał się głównie za pośrednictwem ogłoszeń zamieszczanych na polskich oraz ukraińskich portalach internetowych, zawierających oferty pracy w branży budowlanej. Po sprowadzeniu do Polski  zwerbowane osoby były kierowane do prac budowlanych. Części z nich zabierano paszporty. Zarówno na terenie Polski, jak i Szwecji nie miały zapewnionych godnych warunków zamieszkania. Pracowały bez formalnych warunków zatrudnienia. Prokuratorzy ustalili, że pokrzywdzeni nie otrzymywali wynagrodzenia, a jeżeli było ono wypłacane to w kwotach nie wystarczających na zaspokojenie potrzeb życiowych. Pracownikom potrącano za mieszkanie, rzekome ubezpieczenie, odzież roboczą. W celu zmuszenia do wykonywania poleceń,  stosowano groźby kar finansowych, wydaleniem z kraju, a w razie ucieczki, odnalezieniem ich oraz ich rodzin.

Sprawcy wykorzystywali  krytyczne  położenie pokrzywdzonych. Praca ta była  bowiem   jedynym źródłem  utrzymania ich  rodzin żyjących  na skraju  ubóstwa.  Z  uwagi  na brak pieniędzy pokrzywdzeni nie mogli zrezygnować z pracy i wrócić do swoich rodzin. Gdy komuś udało się uciec, składane było  zawiadomienie do Straży  Granicznej o nielegalnym przekroczeniu granicy,  pobycie, ucieczce z miejsca zatrudnienia. Z dokonanych ustaleń wynika, że procesem ten może dotyczyć około  500 pracowników.

Podejrzani usłyszeli zarzuty

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zarzucił mężczyźnie popełnienie przestępstwa  handlu  ludźmi  z artykułu 189 a par. 1 kodeksu karnego. Czyn ten jest zbrodnią, zagrożoną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lata.

Zatrzymanym kobietom prokurator zarzucił popełnienie przestępstwa prania  brudnych pieniędzy, to jest z art. 299 par. 1 i 5 k.k. Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że podejrzany współpracował z wieloma firmami, które przekazywały pieniądze za pracowników. Łączna kwota  przekazanych  pieniędzy wynosi nie mniej niż 4,5 miliona złotych. Pieniądze były wpłacane na rachunki bankowe firm prowadzonych przez obie kobiety. W celu ukrycia ich pochodzenia, podejrzane  dokonywały  dziesiątki  przelewów  między kilkunastoma  swoimi  rachunkami.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierował wobec mężczyzny do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec kobiet  prokurator  zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach 200 tysięcy złotych oraz 100 tysięcy złotych, dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zakaz opuszczania kraju.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ