Partia Merkel słaba jak nigdy

0

Partie tworzące koalicję rządową w Niemczech wciąż tracą poparcie. Najnowszy sondaż przynosi katastrofalne wyniki dla CDU/CSU i SPD.

To zdecydowanie nie są łatwe dni dla unii partii chadeckich CDU/CSU i dla socjaldemokratycznej SPD. Partie te, stanowiące fundament sceny politycznej w powojennych Niemczech, wciąż tracą w sondażach, osiągając rekordowo niskie poziomy poparcia. Jak wynika z najnowszego badania Sonntagsfrage dla telewizji ARD, na chadecję Angeli Merkel chce głosować tylko 25 proc. uprawnionych. To spadek o 8 pkt. procentowych w porównaniu z wynikiem ostatnich wyborów do Bundestagu z września 2017. Fatalne wyniki notuje także koalicyjna SPD, na którą chciałoby zagłosować tylko 14 proc. ankietowanych. Oznacza to, że socjaldemokraci roztrwonili w nieco ponad rok 6,5 pkt. procentowych poparcia.

Rządy CDU/CSU i SPD określa się w Niemczech mianem „wielkiej koalicji”. W przeszłości taka konstelacja oznaczała bowiem przytłaczającą większość w Bundestagu. Tak było jeszcze w ostatniej kadencji parlamentu, do którego chadecy i socjaldemokraci weszli zbierając łącznie ponad 67 proc. głosów. Gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę CDU/CSU i SPD miałyby razem zaledwie 39 proc. W Niemczech coraz częściej mówi się o poważnym przetasowaniu na scenie politycznej. CDU/CSU i SPD tracą pozycję dominujących partii powszechnych, którą cieszyły się przez niemal cały okres istnienia RFN, a partyjny krajobraz staje się coraz bardziej wyrównany. Coraz lepsze wyniki notuje partia Zielonych, która dostała w sondażu dla ARD 19 proc. Swoją pozycję w polityce umacnia też prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) na którą chciałoby głosować 16 proc. ankietowanych. Poza tym w Bundestagu znaleźliby się liberałowie z FDP (11 proc.) i Lewica (9 proc.).

dw.com

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ