Tusk pokłócił się z Martinem Selmayrem – prawą ręką Junckera

0

 

Do kłótni między Polakiem, a Niemcem, który jest określany jako prawa ręka Jeana-Clauda Junckera doszło przed konferencją prasową podsumowującą szczyt w Brukseli.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wymachiwał rękami i wyraźnie było widać jego wzburzenie w czasie rozmowy z Martinem Salmayrem. Wszystko zostało uchwycone przez oko kamery.

Dwóch polityków zdaje się kłócić ze sobą tak mocno, że po chwili musiał zainterweniować przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jean – Claude Juncker i uspokoić obu panów, którzy kłócili się na oczach dziennikarzy. Później jednak Salmayr wydał oświadczenie, w którym umniejszał znaczenie tego zajścia.

„Przewodniczący Rady Europejskiej chciał przed konferencją zadać Komisji Europejskiej kilka pytań, a ja mu po prostu pomogłem. Tyle, nic więcej” – powiedział później Salmayr.

 Sama postać Salmayra jest dość ciekawa, ponieważ przez wielu urzędników europejskich jest on określany jako „szara eminencja” Unii Europejskiej. Równocześnie jest także prawą ręką Jeana-Clauda Junckera. Jedni mówią o nim, że „wprowadził pewną dyscyplinę i porządek”, a drudzy twierdzą z kolei, że „nie można mu ufać” i nazywają go „Rasputinem”.

Niemiecki polityk jest obecnie szefem gabinetu przewodniczącego Komisji Europejskiej i mimo, że to Juncker piastuje stanowisko decyzyjne, to mówi się, że to właśnie Salmayr podejmuje faktycznie wszystkie decyzje.

exp

 

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ