Nowe oznaczona paliwa na stacjach

0

Od 12 października do oznaczania paliw trzeba używać nowych etykiet. Benzyny oznakowane będą kółkami, oleje napędowe – kwadratami, a gaz do samochodów znajdziemy na symbolach w kształcie rombu. Nowe naklejki znajdować się muszą na dystrybutorach paliwa, przy wlewach paliwa w nowych autach oraz w instrukcjach obsługi nowych pojazdów.

Etykiety powinny być umieszczone na dystrybutorach benzyny, oleju napędowego, wodoru (H2, sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz gazu płynnego (LPG) na wszystkich i ogólnodostępnych stacjach paliw na terenie Unii Europejskiej. Powinny także znaleźć się na pistoletach.

Wymaga tego dyrektywa unijna. Znaki mają być wyraźne i widoczne dla konsumentów.

Zdaniem unijnych urzędników nowe piktogramy pozwolą lepiej oznakować paliwa i ułatwią ich odróżnianie.

Etykiety umieszczone będą na nowo wyprodukowanych pojazdach i w instrukcjach ich obsługi.

Etykiety w punktach tankowania paliwa mogą zawierać dodatkowe informacje, zgodnie z wymogami krajowymi oraz w miejscowym języku.

Etykiety pojawią się na następujących nowo wyprodukowanych pojazdach: motorowerach, motocyklach, pojazdach trój- i czterokołowych, samochodach osobowych, lekkich samochodach dostawczych, pojazdach ciężarowych, autobusach i autokarach.

 Wśród członków zespołu zadaniowego znaleźli się unijni eksperci z branży samochodowej i paliwowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentujących konsumentów, krajowych organów normalizacyjnych, rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej. Parametry techniczne oraz rozmiary nowych etykiet zgodne są z normą EN16942.

Żródło: polsatnews.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ