Policjanci zostali skazani na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sąd zmienił kwalifikację prawną czynu z nieumyślnego spowodowania śmierci na bezpośrednie narażenie życia, co oznacza mniejszą karę.

Do śmierci mężczyzny doszło w marcu 2017 r. Policjanci przyjechali do siedzącego na ławce przemoczonego i wyziębionego bezdomnego. Mieli się zgodzić na przewiezienie go do centrum Wałbrzycha. W czasie drogi funkcjonariusze dostali wezwanie do innej interwencji, więc zdecydowali się zostawić w lesie bezdomnego.

Prokuratura postawiła im zarzuty niedopełnienia obowiązków, przekroczenie uprawnień oraz nieumyślnego spowodowania śmierci.

Sąd zmienił kwalifikację prawną czynu i skazał policjantów za narażenie mężczyzny na bezpośrednie narażenie życia oraz przekroczenie uprawnień. Sędzia powołał się na opinię biegłego, który stwierdził, że proces wyziębienia organizmu bezdomnego zaczął się już osiem, dziewięć godzin wcześniej

Martin S. i Paweł F. zostali skazani na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Mają też trzyletni zakaz wykonywania zawodu, muszą również zapłacić 1 tys. zł grzywny i pokryć koszty procesu. Wyrok nie jest prawomocny.

źródło; wp.pl