Laureat nagrody Nobla z ekonomii: Potrzebna jest wolna strefa w Szwecji z milionami uchodźców

1

Wczoraj Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosił, że Nagrodę Nobla w 2018 roku w dziedzinie ekonomii otrzymują Amerykanie: William D. Nordhausa z Uniwersytetu Yale oraz Paul M. Romer z NYU Stern School of Business. Nie uwierzysz jakie pomysły miał ten drugi.

Romer zasugerował dwa lata temu, że Szwecja powinna stworzyć wolną strefę dla milionów uchodźców:  Nic to nie kosztuje – stwierdził  w wywiadzie dla DN z 2016 roku.

W wywiadzie dla Dagensa Nyhetera opowiedział się za utworzeniem przez Szwecję „wolnej strefy” dla milionów uchodźców.

– Kwestia uchodźców to ogromny problem, ale są możliwe rozwiązania. Szwecja, to słabo zaludniony kraj, może wyłączyć z niego  obszar o powierzchni Hongkongu. Tam można umieścić miliony ludzi, którzy muszą się sami utrzymywać  i nie muszą nic kosztować – powiedział ów ekonomista.W Hongkongu żyje około siedmiu milionów ludzi i jest on w przybliżeniu tak duży jak Olandia.

Według niego, tak zwana wolna strefa musi działać jako niezależna jednostka z własnymi prawami. Imigranci będą zatem żyć we własnej enklawie, a nie staną się obywatelami Szwecji, co według Romer doprowadzi do znakomitych rezultatów.

W ten sposób uchodźcy będą „zmuszeni” do samowystarczalność – snuł Romer.

eps

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ