Przed grecką prokuraturą stanął właściciel pozarządowej organizacji ERCI (Emergency Response Centre International) działającej na wyspie Lesbos. Wraz z 30 innymi członkami organizacji jest oskarżany o przemyt imigrantów.

39-letni Panos Moraitis wraz ze swoimi współpracownikami jest oskarżany m.in. o przemyt imigrantów z Turcji do Grecji, pranie pieniędzy, łamanie tajemnic państwowych i fałszerstwa. Mężczyzna twierdzi, że pomagał uchodźcom, w sumie ponad 55 tys. osób.

ECRI w specjalnie wydanym oświadczeniu zdecydowanie zaprzecza wszelkim oskarżeniom.
Greckie służby uznają sprawę za kluczową, jeśli chodzi o zarządzanie przepływem migrantów w regionie Morza Egejskiego. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w lutym 2018 r., kiedy to pod tablicą rejestracyjną jednego z samochodów, którego organizacja używała na Lesbos, odkryto inne numery.
W aucie byli 24-letni Niemiec Sean Binder i 23-letnia syryjska pływaczka Sara Mardini, którą już wcześniej interesowały się media. Przy wolontariuszach znaleziono m.in. krótkofalówkę, którą można było nasłuchiwać rozmowy straży przybrzeżnej i sprzęt noktowizyjny. Oboje zostali później aresztowani.

Panos Moraitis jest osobistością znaną w branży żeglugi morskiej. Oprócz organizacji pozarządowej ECRI posiada m.in. firmę, która oferuje statkom ochronę przed piratami.

Zaś Sara Mardini wraz ze swą młodszą siostrą Yusrą w 2015 r. podczas przeprawy przez Morze Egejskie uratowała kilkunastu uchodźców. Dziewczyny wskoczyły do wody i doholowały do brzegu łódź z zepsutym silnikiem. Rok później Yusra Mardini wzięła udział w olimpiadzie w Brazylii.

źródło: PAP, tvp.info