Pracownicy musieli pracować klęcząc. Gdyż dyrekcja zabrała im krzesła

2

Pracownicy Polskich Zakładów Lotniczych pozbawieni krzeseł i zmuszeni do klęczenia – tak wynika z fotografii, którą otrzymali związkowcy i która wyciekła do sieci. Kierownictwa PZL skomentowało już sprawę.

Pracownicy Polskich Zakładów Lotniczych pozbawieni krzeseł i zmuszeni do klęczenia – tak wynika z fotografii, którą otrzymali związkowcy i która wyciekła do sieci. Kierownictwa PZL skomentowało już sprawę.

„Dziś, (środa 19-09-2018) w Zakładzie Lotniczym nasz włoski idio… znaczy się wysokiej klasy uzdatniacz problemów nieistniejących wpadł na idio… znaczy się genialny pomysł na przyspieszenie produkcji, pod tytułem „zabierzmy krzesła pracownikom”. Zgadujemy że chodziło o to że jak pracownika będą bolały nogi to część zrobi szybciej. Brawa dla idio… znaczy się geniusza !!!” – czytamy we wpisie.

Okazało się także, iż krzesła widoczne w tle przeznaczone są tylko dla mistrzów i kontrolerów (pracownicy nie mogą na nich siadać), a decyzję podjęła polska dyrekcja wraz w włoskimi doradcami (PZL Świdnik jest częścią włosko-brytyjskiego koncernu Ausgusta Westland).

Jak się okazało, zdjęcia wykonał jeden z włoskich pracowników koncernu. – Wczoraj po otrzymaniu od jednego z Włochów zdjęcia z pytaniem „co to za modły są uprawiane w czasie pracy” próbowaliśmy temat wyjaśnić.

– Dzisiaj okazało się, że (…) podjęli decyzję o zabraniu krzeseł pracownikom, które im się nie podobały, a nowe nie zostały jeszcze kupione – powiedział Piotr Sadowski, przedstawiciel ZZIT PZL-Świdnik w rozmowie z serwisem spottedlublin.pl. – W związku z tym, aby pracownicy mogli pracować, zostali zmuszeni do klęczenia, ponieważ stoły mają określoną wysokość, a praca na stojąco nie jest wygodna – dodał.

Oświadczenie PZL Świdnik

Na portalu Spotted:Lublin ukazało się oświadczenie PZL Świdnik odnoszące się do zaistniałej sytuacji”

„W trosce o zachowywanie najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy, a także z myślą o zapewnianiu najwyższej jakości produktów PZL-Świdnik, dokonano zmian w organizacji pracy w obszarze produkcji. Podobnie jak ma to miejsce w najlepszych zakładach produkcyjnych na całym świecie (USA, Europa Zachodnia) określone zadania  powinny być  wykonywanie w pozycji stojącej. Pragniemy uspokoić, że pracodawca ma świadomość konieczności zweryfikowania i dostosowania tego typu stanowisk pracy do indywidualnych cech i potrzeb pracowników (np. wzrost), do czego się zobowiązujemy.

Jednocześnie oświadczamy, że PZL-Świdnik dokłada wszelkich starań, aby wszyscy pracownicy traktowani byli z należnym im szacunkiem, a realizowana przez nich praca wykonywana była z poszanowaniem najwyższych standardów  etycznych i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zaprzeczamy też wszelkim insynuacjom, jakoby polityki i dyrektywy obowiązujące w spółce nakazywały pracownikom wykonywanie zadań w pozycji klęczącej lub w jakichkolwiek innych uwłaczających godności ludzkiej warunkach.”

RadioZET.pl/Facebook/Spotted:Lublin

 

2 KOMENTARZE

  1. W końcu jakis artykuł, który opisał prawdę na temat tego zdarzenia. Inne parówkowe media mog się uczyc. Reszta nakręciła aferę w oparciu o same zdjęcie i wypowiedz pracowników ze zwiazku zawodowego, którzy zawsze maja na pieńku z zakładem.

  2. Fake jak nic. Żaden pracownik czy BHPowiec nie zgodziłby sie na takie warunki pracy. Po za tym na zdjęciu są krzesła które są odsunięte więc fota ewidentnie jest dla beki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ