Prawicowa AfD najpopularniejszą partią we wschodniej części Niemiec

0

Poparcie dla prawicowej partii „Alternatywa dla Niemiec” (AfD) wzrosło ponownie po zamieszkach w Chemnitz. Partia zdobyła pierwsze miejsce we wschodniej części Niemiec, wyprzedzając sojusz CDU/CSU, według sondażu Instytutu Badania Opinii Społecznej Emnid, przeprowadzonego dla tabloidu „Bild”.

Według sondażu, na wschodzie kraju AfG była popierana przez 25% respondentów. Ranking bloku CDU/CSU prowadzonego przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel spadł, popiera go 24% respondentów, 18% popiera partię „Die Linke”, 14% — SPD, 7 % — FDP, 6 % partię Zielonych.

Jednakże, w zachodniej części kraju ranking sojuszu wzrósł i popierany jest on przez 31% respondentów. Tylko 13% zachodnich Niemców twierdziło, że zagłosowaliby na AfD. SPD (19%) pozostaje drugą partią polityczną w zachodnich Niemczech. Na Zielonych zagłosuje 14%, 10% na FDP, a 8% na „Die Linke”.

Badanie przeprowadzono w dniach od 6 do 12 września z udziałem 1978 osób.

Wczesnym rankiem 26 sierpnia w Chemnitz na południowym wschodzie Niemiec, doszło do bójki, w której zginął 35-letni Niemiec Daniel Hillig. W związku z podejrzeniem o zabójstwo aresztowano 23-letniego obywatela Syrii i 22-letniego obywatela Iraku.

Wieczorem 26 sierpnia setki osób zebrały się na żywiołowej demonstracji w centrum Chemnitz, w związku z czym święto miejskie zostało przedwcześnie zakończone. W akcji wzięli także udział nacjonaliści, którzy wykrzykiwali groźby przeciwko imigrantom. Następnie, 27 sierpnia, miały miejsce dwa protesty w centrum Chemnitz — antyfaszystowski wiec i demonstracja ruchu Pro Chemnitz, który powstał po zabójstwie Hilliga, jednocząc nacjonalistów. Żądali natychmiastowej deportacji wszystkich nielegalnych imigrantów z terytorium Niemiec.
NS

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ