Szerszenie zaatakowały biegaczy. Kilkanaście osób użądlonych

0

Biegaczy przełajowych, którzy brali udział w zawodach we wsi Zełwągi k. Mikołajek (woj. warmińsko-mazurskie) zaatakował rój szerszeni. Poszkodowanych zostało 18 osób, w tym jedno dziecko. Jedna osoba została przewieziona do szpitala. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR-u, poszkodowanym pomagają ratownicy i strażacy.

Strażacy pomagali poszkodowanym, chłodząc ukąszenia hydrożelami.

 – Nikomu nic poważnego się nie stało, na miejscu pracują 4 zespoły ratownictwa medycznego, 2 zastępy strażaków zawodowych z Mrągowa i 3 ochotnicze straże pożarne – powiedział oficer prasowy mrągowskich strażaków, bryg. Jarosław Jakubik. Jedna z osób została przewieziona do szpitala.

Według wstępnych informacji jeden z biegaczy miał wpaść w gniazdo i rozjuszyć owady. Jakubik poinformował, że owady zostały pobudzone przez bliskość trasy biegu.

W imprezie „Biegam Bo Lubię Polską Wieś” brało udział 77 osób dorosłych i 28 dzieci. Gniazdo szerszeni, które zaatakowały biegaczy, było zlokalizowane w pniu drzewa. Jakubik dodał, że do usunięcia gniazda potrzebne są środki chemiczne. – Teren został oznakowany, a o zdarzeniu został poinformowany urząd miasta w Mikołajkach. Jutro zostanie powiadomiona specjalistyczna firma, która usunie gniazdo – dodał Jakubik.

Do podobnej sytuacji doszło 7 lat temu podczas pikniku biegowego w Tychach. We wrześniu 2011 r. grupa biegaczy została zaatakowana przez rój owadów, a pogotowie udzieliło pomocy kilkudziesięciu osobom.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegał na początku sierpnia, że choć pojedyncze ugryzienia są niegroźne, to w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

„Pojedyncze użądlenie owada nie powinno być niebezpieczne, ale wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana. Najgroźniejsze są użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków” – czytamy w komunikacie GIS.

Inspektorat przypomniał, że „osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie” dlatego po pierwszym ataku „trzeba liczyć się z kolejnymi”.

polsatnews.pl/PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ