Od roku można kupować konopie w celach medycznych. Jednak żaden pacjent z tego nie skorzystał

0

 

Z powodu niejasnych przepisów żaden producent leczniczej marihuany nie chciał wejść na polski rynek – informuje Dzienniak Gazeta Prawna. Dopiero w czerwcu pierwsza firma produkująca taki preparat zgłosiła go do rejestracji. – Dokumentację w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych złożyliśmy w czerwcu. Mamy nadzieję, że procedura potrwa maksymalnie do połowy września – mówi Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w firmie Spectrum Cannabis, należącej do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth.

Spółka ubiega się o rejestrację jednego produktu w formie suszu. Docelowo chce wprowadzić konopie medyczne w kapsułkach i olejkach. – Będziemy to robić stopniowo. Europejskie doświadczenia pokazują, że jest to bezpieczniejsza strategia. W razie uwag ze strony urzędu podczas rejestracji minimalizuje prawdopodobieństwo opóźnień we wprowadzaniu na rynek większej partii towaru – podkreśla Tomasz Witkowski. Spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami. Polskim rynkiem interesuje się od dawna, ale zanim podjęła decyzję o wejściu, chciała oszacować popyt. Z jej analiz wynika, że ok. 300 tys. polskich pacjentów potrzebuje konopi medycznych.

– To że nadal nie mają dostępu do tego rodzaju leczenia, jest spowodowane niespójnymi przepisami prawa – tłumaczy Zuzanna Chromiec, prawniczka z kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Teoretycznie zalegalizowano medyczną marihuanę, jednocześnie wprowadzając obostrzenia, które blokują wejście na rynek tego rodzaju leków. Ustawa przyjęta w czerwcu 2017 roku (tzw. ustawa Liroya, był jednym z jej pomysłodawców) zakłada legalizację surowców farmaceutycznych w postaci medycznej marihuany (ziele, żywica oraz wyciągi z konopi). W założeniu taki surowiec farmaceutyczny (medyczna marihuana) ma służyć do przygotowywania w aptece leków recepturowych, znacznie tańszych niż produkty importowane obecnie – w ramach importu docelowego – z Holandii. Jednak żadna firma do tej pory nie kwapiła się do wejścia na rynek.

ZOBACZ TU WIĘCEJ

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ