Abstynencja jest groźna dla zdrowia

0

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Francji ustalili, że u osób, które całkowicie odstawiły alkohol lub spożywają ponad 140 gramów czystego spirytusu tygodniowo, zwiększa się ryzyko demencji. Z wnioskami naukowców można zapoznać się na portalu EurekAlert.

Naukowcy z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz londyńskiego University College wykorzystali dane około dziewięciu tysięcy Brytyjczyków, którzy w 1985 roku mieli 35-55 lat. Wtedy rozpoczęły się długotrwałe badania nad ich zdrowiem. Naukowcy regularnie gromadzili dane dotyczące stylu życia, w tym  spożycia alkoholu. Okazało się, że w ciągu 23 lat demencja rozwinęła się u 397 uczestników eksperymentu, średni wiek pojawienia się choroby wynosił 76 lat.

Choroba postępowała u tych, którzy całkowicie odstawili alkohol. Naukowcy uważają, że spożywanie 1-14 jednostek alkoholu (10-140 gramów czystego spirytusu) na tydzień może chronić mózg, jednak należy wziąć pod uwagę wszelkie związane z tym zagrożenia. Mowa o chorobach wątroby i raku.

Naukowcy nie znają na razie dokładnego powodu, dlaczego istnieje związek między całkowitą rezygnacją z alkoholu a demencją. Eksperci nie wykluczają, że na wyniki doświadczenia mogły również wpływać choroby wywołujące demencję starczą.
NS

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ