Naukowcy są w stanie odwrócić proces starzenia

0

Pracownicy Uniwersytetu Alabamy w Birmingham nauczyli się sterowania procesem starzenia się u myszy poprzez kontrolę funkcji DNA w mitochondriach – podaje portal EurekAlert.

Badacze wprowadzili do DNA mitochondriów gryzoni mutację dotyczącą genu POLG kodującego ferment polimerazy DNA γ (gamma). Uszkodzona mitochondrialna DNA zaczyna uczestniczyć w produkcji polimerazy jedynie pod wpływem antybiotyku doksycykliny.

Badacze dodali do jedzenia i wody zwierząt doksycyklinę, która wywołała mutację w mitochondrialnej DNA gryzoni. Zaburzyło to funkcje organoidów komórki i sprzyjało wycieńczeniu mtDNA, co z kolei spowodowało przyspieszony rozwój objawów starzenia, takich jak wypadanie włosów i pojawienie się zmarszczek, a także niektóre zmiany w innych narządach myszy.

Po odstawieniu doksycykliny i „wyłączeniu” genu odpowiadającego za dysfunkcję mitochondriów skóra gryzoni znów się wygładziła, a owłosienie się zagęściło. Przy czym myszy, które doświadczyły mutacji genetycznej, niczym nie różniły się od zdrowych zwierząt w tym samym wieku.

Badacze podkreślają, że wycieńczenie mtDNA ludzi także jest związane ze starzeniem, rozwojem chorób układu krążenia, cukrzycą, zaburzeniami neurologicznymi i rakiem.

Naukowcy doszli do wniosku, że można odwrócić proces starzenia, odtwarzając mitochondrialną funkcję.

-To doświadczenie na myszach stworzy bezprecedensową możliwość opracowania leków profilaktycznych i terapeutycznych na poprawę mitochondrialnych funkcji do leczenia związanych ze starzeniem się patologii skóry i włosów oraz innych chorób, w których dysfunkcja mitochondriów odgrywa znaczną rolę — mówi jeden z autorów pracy, doktor Keshav Singh.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ