Groźna afrykańska bakteria na Wyspach Kanaryjskich. Epidemia może rozprzestrzenić się w całej Europie

1
pixabay

Groźna bakteria z Afryki północnej atakuje na Wyspach Kanaryjskich. Turyści są w grupie wysokiego ryzyka. Epidemia może rozprzestrzenić się w całej Europie.

ECDC ostrzega przed szpitalami na Gran Canarii. Turyści zarażają się w nich bakterią, która może wywoływać zapalenie płuc, a także zapalenie opon mózgowych. Ponadto jest odporna na antybiotyki.

Do tej pory zaraziło się 13 osób. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega turystów, którzy chcą odwiedzić Wyspy Kanaryjskie: Klebsiella pneumoniae rozprzestrzenia się w szpitalach na Gran Canarii i może powodować śmiertelne infekcje.

Zarażeni zapadają m.in. na zapalenie opon mózgowych. Co gorsza, bakteria jest odporna na wiele antybiotyków, co znacznie utrudnia leczenie. Wszystkie zdiagnozowane w tym roku przypadki dotyczą Skandynawów.

Epidemia Eboli zagraża Europie. We Włoszech zarejestrowano 40 przypadków zarażonych tym wirusem

Turyści są w grupie podwyższonego ryzyka. Bakteria rozprzestrzenia się w szpitalach, jest inhalowana lub dostaje się do krwiobiegu. Droga zakażenia wpływa na rodzaj wywołanej przez nią choroby: wdychanie może spowodować zapalenie płuc, a dostanie się do krwi – jej infekcje.

Zarażeni turyści, którzy wracają do swojego kraju, stanowią ryzyko epidemii – ostrzega ECDC.

Ryzyko zakażenia bez wizyty w szpitalu jest „bardzo niskie”. Do tej pory wszyscy zarażeni pochodzili ze Szwecji i Norwegii – sześcioro z nich odwiedziło ten sam szpital.

źródło: o2

1 KOMENTARZ

  1. bakteria która zaraża tylko turystów ze Skandynawi, inni pacjenci i personel w szpitalu mają się dobrze, sezon ogórkowy na newsbooku rozpoczęty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ