IRAN: 18-latka za filmiki, na których tańczy

0

18-letnia Iranka Maedeh Hojabri została aresztowana za publikację filmów na Instagramie. Młoda Iranka opublikowała na swoim koncie kilkaset filmików, na których tańczy do piosenek irańskich, ale także zachodnich. Zatrzymano ją w zorganizowanej akcji przeciwko internautom, którzy publikując w sieci – zdaniem władz – łamią prawo. Dziewczyna musiała przeprosić za wpisy w telewizji publicznej.

Maedeh Hojabri opublikowała na swoim koncie około 300 filmów, na których tańczy w swojej sypialni do irańskich i zachodnich piosenek. Na niektórych z nich ma odkrytą głowę. Kobiety w Iranie muszą zakrywać włosy w miejscach publicznych. Konto Iranki śledziło 600 tys. użytkowników. Najpopularniejszy z filmów miał bliski milion odsłon.

 Obecnie jej konto jest już usunięte, a jak podają lokalni aktywiści, została ona zatrzymana w zorganizowanej akcji irańskiej władzy wobec młodych tzw. internetowych influencerów, którzy zdaniem reżimu łamią prawo. W sobotę irańska telewizja publiczna wyemitowała przeprosiny Iranki – zapłakana Hojabri twierdziła, że nie chciała zachęcać innych do „robienia tego samego”, a jedynie zyskać nowych fanów.

18-latka została wypuszczona za kaucją i obecnie czeka na proces. W ramach solidarności z młodą tancerką, Irańczycy publikują w mediach społecznościowych własne filmy, na których także tańczą.

Instagram jest jednym z ostatnich serwisów społecznościowych, który nie został zablokowany w Iranie. Mieszkańcy tego kraju nie mogą bowiem korzystać z Twittera i Facebooka.

To nie pierwszy raz, gdy w Iranie skazuje się kogoś za taniec. W 2014 roku sześć osób zostało skazanych na 91 batów i rok więzienia w zawieszeniu za taniec do piosenki „Happy” Pharella Williamsa.

BBC/polsatnews.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ