Afgańczycy ukryci w arbuzach chcieli dostać się do Polski

0
Z Afganistanu przez Iran do Turcji. Dalej łodzią pontonową do Grecji. Później pieszo przez Macedonię do Serbii. Następnie w naczepie ciężarówki z arbuzami do Polski. Tak wyglądała podróż dwóch obywateli Afganistanu, zatrzymanych w sobotę przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Zakopanem.
W ubiegły weekend funkcjonariusze z Grupy Zamiejscowej w Rabce – Zdroju Placówki SG w Zakopanem, poddali kontroli w rejonie byłego przejścia granicznego w Chyżnem samochód ciężarowy. Podczas kontroli ciężarówki z Czarnogóry, poruszającej się pod zamknięciem celnym, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziła linka zabezpieczająca naczepę pojazdu.
Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, iż linka zabezpieczająca została wcześniej przecięta i ponownie połączona. Z uwagi na podejrzenie przewozu nielegalnych imigrantów, na miejsce zdarzenia wezwani zostali funkcjonariusze Referatu Kontroli Mobilnej  Służby Celno – Skarbowej w Krakowie, którzy usunęli zamknięcia celne.
Po otwarciu czarnogórskiej naczepy – w jej wnętrzu – ujawniono 2 młodych mężczyzn, podających się za obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Kierowcą pojazdu był obywatel Czarnogóry, który przewoził ładunek arbuzów z Albanii przez Serbię, Węgry i Słowację do Polski.
Z zeznań zatrzymanych osób, wynika, iż ich krajem docelowym miała być Francja. Podróż Afgańczyków trwała około roku. Początkowo przedostali się nielegalnie z Afganistanu przez Iran do Turcji, gdzie pracowali, aby zdobyć część środków finansowych na dalszą podróż w głąb Europy. Następnie łodziami pontonowymi dopłynęli do Grecji. Stamtąd pieszo przez Macedonię dostali się do Serbii. W Belgradzie, na jednym z parkingów, przedostali się do naczepy ciężarówki bez wiedzy kierującego pojazdem.
Jak przyznał jeden z zatrzymanych cudzoziemców podróż z Afganistanu do Serbii kosztowała go 6 000 Euro. Za następny etap podróży zapłacił przemytnikom kolejny 1 000 Euro.
Z uwagi na nielegalne przekroczenie granicy państwowej cudzoziemcy zostali zatrzymani. W poniedziałek 2 lipca, nastąpiło przekazanie cudzoziemców do Republiki Słowacji (państwa z terytorium którego, nastąpiło nielegalne przekroczenie granicy) w ramach readmisji uproszczonej.
W związku z możliwością skażenia przewożonego ładunku owoców, stosowna informacja została przekazana do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowym Targu. Zgodnie z uzyskaną informacją przewożone arbuzy zostaną poddane utylizacji.
Karpacki Oddział SG

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ