SZWECJA: Wprowadzono nowe prawo uznające seks bez zgody za gwałt

0

Od 1 lipca w Szwecji wchodzi prawo zaostrzające przepisy dotyczące przestępstw seksualnych. Zobowiązuje ludzi do uzyskania wyraźnej wzajemnej zgody przed

Zgodnie z nowym prawem, obie osoby muszą wyrazić zgodę na zbliżenie słowami lub „jasno wyrazić”, że chcą zaangażować się w aktywność seksualną, a bierność nie jest uważana za oznakę dobrowolnego uczestnictwa.
Oznacza to, że aktywność seksualna między dwiema osobami będzie uważana za przestępstwo, jeśli nie zostanie dobrowolnie podjęta przez oboje partnerów.
Dotychczas czynnikiem decydującym o wymierzeniu kary za gwałt było udowodnienie, że sprawca zmusił ofiarę siłą, groźbami lub wykorzystał jej trudną sytuację.

Przyczyn wprowadzenia podobnego prawa można szukać w werdykcie szwedzkiego sądu pierwszej instancji w 2013 r. Wówczas Szwecją wstrząsnął wyrok uniewinniający trzech młodych mężczyzn oskarżonych o zgwałcenie 15-letniej dziewczynki butelką wina. W werdykcie sąd stwierdził: „Ludzie podejmujący czynności seksualne robią sobie nawzajem różne rzeczy w sposób spontaniczny, bez proszenia o zgodę.” Protesty dziewczyny sąd tłumaczył jej „nieśmiałością”. Sprawcy zostali ostatecznie skazani w drugiej instancji po powszechnych protestach.

Teraz powstała nawet aplikacja na telefon, która pozwala na wyrażenie zgody przed kontaktem seksualnym.

źródło: thelocal.se, tvp.info

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ