Samolot austriackich linii lotniczych Austrian Airlines odleciał 29 czerwca do Wiednia z 40-minutowym opóźnieniem, gdyż grupa 26 ortodoksyjnych Żydów, którzy znajdowali się na pokładzie samolotu, odmówiła zajęcia miejsca obok kobiet.

To druga tego typu sytuacja w ciągu ostatnich kilkunastu dni – wcześniej sprzeciw ortodoksyjnych Żydów, którzy mieli siedzieć w trakcie lotu obok kobiet, doprowadził do opóźnienia samolotu linii El Al.

Opóźnienie piątkowego lotu (samolot wylądował w Wiedniu godzinę później, niż pierwotnie planowano) sprawiło, że wielu pasażerów spóźniło się na samoloty, którymi mieli z Wiednia udać się w dalszą drogę – pisze „Times of Israel”.

26 ortodoksyjnych Żydów pierwotnie miało lecieć do Wiednia samolotem LOT-u, ale ten lot został odwołany – pisze „Times of Israel”.

– Samolot był pełen i wtedy jedna ze stewardess zaczęła nerwowo chodzić między siedzeniami. Spytaliśmy ją co się stało i wtedy ona powiedziała, że na pokładzie są mężczyźni, którzy nie chcą siedzieć obok kobiet – relacjonuje jeden z pasażerów w rozmowie z serwisem Ynet.

Sprawę zakończyła dopiero interwencja kapitana maszyny, który nakłonił kobiety mające siedzieć obok ortodoksyjnych Żydów do tego, by zajęły inne miejsca.

Austrian Airlines w oświadczeniu przeprosiły pasażerów za zaistniałą sytuację.

Lider izraelskiej partii „Jest Przyszłość” (Yesh Atid) zaapelował na Twitterze, by w przypadku kolejnej takiej sytuacji wysadzić z samolotu ortodoksyjnych Żydów. Prezes zarządu linii El Al zapowiedział już, że w przyszłości pasażer, który odmówi zajęcia swojego miejsca, zostanie usunięty z samolotu. W odpowiedzi poseł Yisrael Eichler z koalicji partii religijnych Zjednoczony Judaizm Tory zagroził bojkotem konsumenckim przewoźnika.

Eichler przekonywał, że stwierdzenie iż ortodoksyjni Żydzi nie chcąc siadać obok kobiet „upokarzają je” i jest „antysemickie”.

żródło.rp.pl

Zobacz również: