W szkole podstawowej w Linz katolickie dzieci muszą nauczyć się śpiewać islamskie piosenki w ramach Ramadanu. Są one zmuszane do wzięcia w nim udziału i karanie jeśli odmówią.

– Byliśmy w drodze do domu, gdy nagle syn zaczął śpiewać „Allach, Allach” – mówi zszokowana matka jednego z uczniów-  Nauczył się tego w szkole i musiał to zaśpiewać. Czułam się jakby ktoś uderzył mnie w twarz! – dodaje.

– Mamo, musimy się w to zaangażować. Nauczyciel powiedział: „Jeśli tego nie zrobicie, będziecie musieli udać się do dyrektora, a wtedy będzie kara” – powiedział syn, który przez dwa miesiące musiał ćwiczyć piosenki.

– Byłam zszokowana, że wszystkie dzieci muszą się do tego przyłączyć – mówi emocjonalnie matka. Matka dodaje, że nie ma nic przeciwko muzułmańskiemu świętu, ale każdy uczeń powinien mieć możliwość rezygnacji z takich zajęć.- Muzułmanom nikt nie każe uczyć się kolęd.

Ale sytuacja w tej szkole była wyraźnie inna. Islamski nauczyciel religijny przyszedł do dzieci w klasie i kazał uczniom nauczyć się odpowiednich pieśni z okazji Ramadanu, ponieważ cała klasa musi go świętować.

To nie jest pierwszy przypadek związany z islamem w szkole austriackiej. Nauczyciel szkoły podstawowej z Wiednia powiedział wcześniej, że nie można już więcej integrować dzieci: – Prawo szariatu jest lepsze dla wielu moich uczniów – oznajmił.  – Muzyka i taniec są odrzucane z powodów religijnych. Również dyskusje i walki odbywają się coraz częściej wzdłuż linii religijnych.

W Austrii wiele szkół wymyka się spod kontroli władza i problemy te są prawie niemożliwe do rozwiązania.

ude