Niemiecka partia AfD chce postawić  Angelę Merkel przed Trybunałem Konstytucyjnym, za otwarciu granic tego kraju w 2015 roku.

Pomijając parlament, Merkel sama dokonała tej decyzji i naruszyła konstytucję” – twierdzi AfD, która ogłosiła w piątek, że złożyła skargę przeciwko Merkel za jej decyzję w sprawie migracji z 2015 roku.Zdaniem partii, Merkel powinna była skonsultować się z niemieckim parlamentem w tak ważnej sprawie.

Podczas debaty na temat migracji w sierpniu 2015 r. Merkel wypowiedziała słowa „Wir schaffen das” (Możemy sobie z tym poradzić), aby zasygnalizować, że kraj jest gotowy na radzenie sobie z uchodźcami, którzy setkami tysięcy przyjeżdżają do Niemiec.

Wraz z zawieszeniem przez Niemcy rozporządzenia dublińskiego zmotywowało ono miliony uchodźców i migrantów do przyjazdu do Europy.Niemieckie Federalne Biuro ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) podjęło 1,65 miliona decyzji o azylu między styczniem 2015 roku a marcem 2018 roku.

AfD stwierdza, że skarga koncentruje się na decyzji z września 2015 roku o otwarciu granicy między Austrią a Niemcami.„Pozew ma ujawnić tyranię niesprawiedliwości” –  mówi partia.

Sąd musi jeszcze podjąć decyzję, czy skarga może skutkować formalnym procesem sądowym.

eos