– Izraelskie działania w Gazie są podobne do tych popełnionych na Żydach podczas nazistowskiego prześladowania – powiedział turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan. Kilka dni wcześniej nazwał Izrael państwem  „terrorystycznym owładniętym apartheidem”.

– Nie ma różnicy między okrucieństwem, z jakim borykał się naród żydowski w Europie 75 lat temu, a brutalnością, której poddawani są nasi bracia w Gazie –  powiedział w piątek turecki prezydent Erdogan, cytowany przez AFP . – Dzieci poddawane są torturom, niczym  w obozach koncentracyjnych podczas II Wojny Światowej.  Żydzi atakują teraz Palestyńczyków metodami, które zaczerpnęli od nazistów. –  powtórzył Erdogan.

Turecki prezydent przemawiał w Stambule, gdzie spotkali się  prezydenci, premierzy i inni dygnitarze z ponad 40 państw muzułmańskich na nadzwyczajnym spotkaniu Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC). Spotkanie to pokazało poparcie dla Palestyńczyków i potępiło inaugurację amerykańskiej ambasady w Jerozolimie. OIC zobowiązała się również do utworzenia „międzynarodowych sił pokojowych” w celu ochrony Palestyńczyków.

mes

Zobacz również: