Zatrzymany w środę były komendant główny policji Zbigniew M. usłyszał łącznie 10 zarzutów, które obejmują okres od 1 stycznia do 10 lutego 2016 r., gdy podejrzany sprawował funkcję komendanta – poinformowała Prokuratura Krajowa. Zarzuty otrzymali też b. dyrektorzy łódzkiej i poznańskiej Delegatury CBA.
Według komunikatu PK przekazanego PAP, „podejrzanemu zarzuca się, że ujawnił trzem nieuprawnionym osobom informacje dotyczące zrealizowanych i planowanych do wykonania czynności, które zmierzały do ustalenia okoliczności popełnionych przestępstw”. Ujawniając te informacje, Zbigniew M. działał na szkodę interesu publicznego i narażał na szkodę interes prowadzonych postępowań – podkreślono.
Jak zaznaczyła PK, przekazywane przez Zbigniewa M. informacje obejmowały dwa śledztwa: nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie przeciwko Kajetanowi P. Chodzi o głośne zabójstwo i pokrojenie ciała 30-letniej nauczycielki języka włoskiego. (i). oraz nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Garwolinie przeciwko Luizie K. 20-latka, która w Podebłociu miała zabić 62-letniego mieszkańca tej samej miejscowości.
Zgodnie z komunikatem Zbigniewowi M. zarzuca się również „nakłanianie byłych dyrektorów delegatur CBA do przekroczenia uprawnień służbowych i ujawnienia informacji niejawnych związanych z prowadzonymi czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi”.
Zarzuty ujawnienia informacji niejawnych dotyczących realizowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych usłyszał Krzysztof A., który w okresie wskazanym w zarzucie sprawował funkcję Dyrektora Delegatury w Poznaniu CBA oraz Jacek L., który o przekazanych informacjach dowiedział się w czasie pełnienia funkcji Dyrektora Delegatury w Łodzi CBA.
„Podejrzany Zbigniew M. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Krzysztof A. i Jacek L. nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień”  – poinformowała PK.
Jak podkreślono, „prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 3 tysiące złotych (!!) oraz zakazu opuszczania kraju”. Wysokość poręczenia  zaskakuje, zwłaszcza, że  były komendant główny policji inspektor Zbigniew M. to milioner. Z jego oświadczenia majątkowego wynikało, że zgromadził majątek o wartości blisko 4 milionów złotych.
Według PK przestępstwa zarzucane Zbigniewowi M. i Krzysztofowi A. zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast Jackowi L. grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawiania wolności do lat 2.
We wcześniejszym komunikacie Prokuratura Krajowa poinformowała, że zatrzymań b. Komendanta Głównego Policji Zbigniewa M. oraz dwóch byłych dyrektorów delegatur CBA: w Poznaniu – Krzysztofa A. i Łodzi – Jacka L., dokonano na polecenie Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.
Zbigniew M. w 2016 roku złożył dymisję ze stanowiska twierdząc, że dotknął układów, a teraz jego oponenci szykują wobec niego tajną akcję, mającą go skompromitować. Zarzucano mu wówczas korupcję.
Źródło PAP