fot. Adam Bogoryja Zakrzewski

Wielka Brytania proponuje sześcioletnie kary więzienia za posty internetowe przeciwko islamowi czy transseksualistom. Osoby promujący „wrogość” w sieci mogą mieć wyroki nawet do sześciu lat więzienia.

Rada ds. Sankcji w Anglii i Walii opracowała zmiany w zakresie przestępstw związanych z porządkiem publicznym, w tym w Internecie.

Najpoważniejsze kary zostaną orzeczone wobec osób „posiadających zaufanie, autorytet lub wpływy i nadużywających swojej pozycji do wzbudzania nienawiści”, takich jak przywódcy polityczni lub aktorzy, których przestępstwa są „trwałe”.

Rada Sentencyjna uważa, że ​​wykorzystanie mediów społecznościowych, serwisu YouTube i innych „stron internetowych” do wzbudzania nienawiści jest coraz większym problemem – mimo że liczba postępowań jest stosunkowo niewielka.

” Nie było żadnych przestępców skazanych za niektóre przestępstwa” – stwierdza Rada ds. Sankcji. – „Jednak biorąc pod uwagę niedawny klimat społeczny i większą uwagę na tego typu przestępstwa, Rada uważa, że ​​byłoby użyteczne skazywania za tego typu przestępstwa. Wśród analizowanych przypadków było wiele przestępstw typu „mowa nienawiści”, gdzie zamiarem było wzbudzenia nienawiści rasowej”.

ed