Indyjska policja aresztowała 22 osoby w trzech osobnych sprawach dotyczących gwałtu na nastoletnich – poinformowali w niedzielę lokalni urzędnicy. Do przestępstw doszło, mimo niedawnego zaostrzenia kar za gwałty. W dwóch przypadkach domniemani sprawcy podpalili swoje ofiary.

W czwartek, po gwałcie na 16-latce w stanie Jharkhand na wschodzie kraju, rodzice złożyli skargę do rady wiejskiej. Szef lokalnej policji poinformował, że starsi wioski nałożyli grzywnę w wysokości 50 tysięcy rupii (około 750 dolarów) na dwóch domniemanych napastników i nakazali im zrobienie 100 przysiadów.

W piątek, tłum, w którym mieli być gwałciciele, w odpowiedzi na postanowienie rady podpalił dom ofiary, gdy była w środku. Dziewczyna zmarła w wyniku obrażeń odniesionych podczas pożaru. W związku z tą sprawą funkcjonariusze aresztowali 14 mężczyzn i kobietę.

Oprócz dwóch osób, które miały porwać i zgwałcić dziewczynę, policja prowadzi śledztwo w sumie przeciw 18 innym osobom. Należą do nich domniemani członkowie grupy, która podpaliła dom, i członkowie rady wiejskiej, oskarżeni o nieumiejętne postępowanie w sprawie o gwałt.

W tym samym stanie inna 17-latka walczy o życie po gwałcie i podpaleniu także w piątek. Policja poinformowała o aresztowaniu podejrzanego.

W sąsiednim stanie Odisha policja aresztowała sześć osób, w tym nieletniego, podejrzanych o gwałt zbiorowy na 14-latce. – Dziewczynka została najpierw zaatakowana przez jedną osobę, a później jeszcze przez cztery inne – powiedział miejscowy inspektor policji. Szósty podejrzany jest oskarżony o krępowanie ofiary.

Do przestępstw doszło niecały miesiąc po zatwierdzeniu w Indiach kary śmierci za gwałt na dziewczętach poniżej 12 roku życia oraz zwiększeniu kary więzienia za gwałt na starszych kobietach.

źródło: IAR, Reuters