Naukowcy stworzyli żywy zarodek w niezwykle kontrowersyjnym eksperymencie. Doszło do tego bez użycia jajeczka i plemnika.

W czasie doświadczenia połączono dwa typy komórek macierzystych i stworzono zdolny do życia zarodek, który według naukowców pozwoli im wkrótce klonować ludzi.

Jak podaje Express.co.uk: „Naukowcy są przekonani, że może to spowodować, że myszy zostaną sklonowane za trzy lata, a ludzie dwie dekady później”.

Profesor Nicholas Rivron z Maastricht University, powiedział, że głównym zastosowaniem embrionów będzie testowanie leków i rozwiązywanie zagadki niepłodności.

Jak wiesz, zarodki są bardzo cenne i nie można ich użyć do testowania leków. Nasz eksperyment pozwoli to na badanie leków w przyszłości. Nie wierzę w zastosowanie blastocyst do rozmnażania się ludzi. Jest to etycznie bardzo wątpliwe, to byłyby klony kogoś, kto już żyje. Klonowanie ludzi jest całkowicie zabronione. – dodał Nicholas Rivron.

Profesor Robin Lovell-Badge z Instytutu Francis Crick dodał, że eksperyment ten był przełomem dla współczesnej nauki, ale nie można go jeszcze użyć do klonowania ludzi: – Taka metoda produkcji wielu genetycznie identycznych ludzkich struktur podobnych do zarodków, które mogą być zdolne do implantacji, nie jest prawnie możliwa w Wielkiej Brytanii.

Umówmy się, że gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze, to prawo schodzi na dalszy plan.

eps