Prawie 47 proc. Polaków dobrze ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego – tak wynika ze zleconego przez „Rzeczpospolitą” sondażu.

Sondaż przeprowadził Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Jak napisała „Rzeczpospolita”, w porównaniu do wyników badań opinii społecznej w tej sprawie sprzed roku, poparcie dla CBA wzrosło o 9 proc. To największy wzrost notowań tej służby od początku jej istnienia.

ZOBACZ!  Policja apeluje do seniorów. Ostrzeż swoich bliskich, bezwzględni oszuści znów grasują

Od 28,1 proc. ankietowanych Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało ocenę „raczej dobrą”, a od 18,2 proc. „zdecydowanie dobrą”. Źle ocenia funkcjonowanie CBA 31 proc. badanych, a ponad 22 proc. „nie ma zdania”.

„Rzeczpospolita” zapytała o opinię na temat wyników tych badań Grażynę Kopińską, ekspertkę ds. korupcji z Fundacji Batorego i prof. Antoniego Kamińskiego, byłego szefa polskiego oddziału Transparency International. Kopińska powiedziała, że „efekt sympatii Polaków do walki z korupcją”, że „Polacy od zawsze dostrzegali problem łapownictwa w kraju i opowiadali się za zdecydowanym działaniem przeciwko tej formie przestępstw”.

ZOBACZ!  Czarnek prezentuje kolejny pomysł w sprawie szkół. Uczniowie poznali ostateczną datę

Prof. Kamiński ocenił z kolei, że wysokie poparcie Polaków dla działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego „pokazuje zaufanie do tej służby”. – CBA – nie ukrywajmy – ma czego szukać, bo przez ostatnie lata trochę się tego nazbierało – powiedział „Rzeczpospolitej” Kamiński.

ZOBACZ!  Zwróciła mu uwagę na brak maseczki i została zaatakowana. Łódzka Policja wyjaśnia sprawę

W ubiegłym roku funkcjonariusze CBA ujawnili przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa w łącznej wysokości 1,7 mld zł – to trzy razy więcej w 2016 r.

Źródło: Rzeczpospolita

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ