Prawie 47 proc. Polaków dobrze ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego – tak wynika ze zleconego przez „Rzeczpospolitą” sondażu.

Sondaż przeprowadził Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Jak napisała „Rzeczpospolita”, w porównaniu do wyników badań opinii społecznej w tej sprawie sprzed roku, poparcie dla CBA wzrosło o 9 proc. To największy wzrost notowań tej służby od początku jej istnienia.

Od 28,1 proc. ankietowanych Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało ocenę „raczej dobrą”, a od 18,2 proc. „zdecydowanie dobrą”. Źle ocenia funkcjonowanie CBA 31 proc. badanych, a ponad 22 proc. „nie ma zdania”.

„Rzeczpospolita” zapytała o opinię na temat wyników tych badań Grażynę Kopińską, ekspertkę ds. korupcji z Fundacji Batorego i prof. Antoniego Kamińskiego, byłego szefa polskiego oddziału Transparency International. Kopińska powiedziała, że „efekt sympatii Polaków do walki z korupcją”, że „Polacy od zawsze dostrzegali problem łapownictwa w kraju i opowiadali się za zdecydowanym działaniem przeciwko tej formie przestępstw”.

Prof. Kamiński ocenił z kolei, że wysokie poparcie Polaków dla działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego „pokazuje zaufanie do tej służby”. – CBA – nie ukrywajmy – ma czego szukać, bo przez ostatnie lata trochę się tego nazbierało – powiedział „Rzeczpospolitej” Kamiński.

W ubiegłym roku funkcjonariusze CBA ujawnili przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa w łącznej wysokości 1,7 mld zł – to trzy razy więcej w 2016 r.

Źródło: Rzeczpospolita