W minionym tygodniu holenderski sąd skazał pochodzącego z Polski Ernesta K. na karę 60 godzin prac społecznych. Za co? w sprawie dotyczącej śmierci 25-letniej Polki.

O sprawie poinformował polonijny portal niedziela.nl. Do tragedii doszło w połowie lipca zeszłego roku w hotelu robotniczym „Amrâth”, w Maarsbergen. Jak ustalono w trakcie postępowania napastnik i jego ofiara brali udział w libacji alkoholowej, w trakcie której doszło między nimi do kłótni, która przerodziła się w bójkę. Ernest K. miał pobić kobietę, która 15 lipca zmarła.

Według sądowych biegłych bezpośrednią przyczyną śmierci pochodzącej z Krosna kobiety był krwiak mózgu. Jednak niemożliwym okazało się ustalenie co przyczyniło się do jego powstania. Kamery hotelowego monitoringu nagrały sprzeczkę pomiędzy parą Polaków. Widać na niej, że kobieta jest szarpana, popychana i upada na ziemię uderzając się w głowę.

Krwiak mógł powstać właśnie wtedy – problem polega na tym, że 25-latka lądowała na ziemi nie tylko popchnięta przez napastnika, ale również bez jego udziału. Właśnie dlatego jednoznacznie nie da się stwierdzić, że to właśnie Ernest K. jest bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć Polki.

Ostatecznie Ernestowi K. postawiono jedynie zarzut pobicia. Sąd zdecydował się skazać go jedynie na 60 godzin prac społecznych. Mężczyzna do czasu rozprawy spędził w areszcie pół roku.

eps